REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje tylko na 2 lata

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje tylko na 2 lata /Fotolia
Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje tylko na 2 lata /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowe komisje edukacji, finansów oraz innowacyjności opowiedziały się za przyjęciem z poprawkami prezydenckiego projektu dotyczącego wspierania innowacji. Zdecydowano m.in., że ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Autopromocja

Komisja wprowadziła do projektu poprawki doprecyzowujące zmiany, ale zgodziła się też na przyjęcie dalej idących wniosków nadzwyczajnej podkomisji, która wcześniej pracowała nad projektem.

Piotr Cieśliński (PO) przedstawiając prace podkomisji powiedział, że ma nadzieję, iż zmiany znacząco zmienią podejście inwestorów do polskich innowatorów.

Wysokie kary za źle naliczone ulgi we wpłatach na PFRON

Wyjaśnił, że poprawki przygotowane przez podkomisję wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, jednocześnie uwzględniając interes finansów publicznych, a także doprecyzowują regulacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzono zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych na badania i rozwój - podlegających odliczeniu - czego nie było w projekcie prezydenckim. Zaproponowano odliczenie kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania oraz inne ich limity.

Kwota kosztów kwalifikowanych nie mogłaby przekroczyć wielkości 10, 20 i 30 proc. w zależności od rodzaju poniesionych wydatków i wielkości przedsiębiorstw. Jednocześnie ulga dla podmiotów venture capital miałaby obowiązywać dwa lata.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"W przypadku rynku venture capital spółki podwyższonego ryzyka, które w 2016 r. albo 2017 r. nabędą udziały lub akcje innych spółek, będą mogły korzystać ze zwolnienia dla dochodów ze zbycia takich udziałów bez względu na termin dokonania operacji" - powiedział Cieśliński.

Dodał, że spółka podwyższonego ryzyka będzie musiała mieć nie mniej niż 10 proc. udziałów w spółce, w którą inwestuje, przez okres co najmniej dwóch lat. Ponadto będzie musiała szczegółowo informować urzędy skarbowe o swoich inwestycjach.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że ulgi podatkowe dobrze jest wprowadzać na czas określony. "Po to, żeby po jakimś czasie zobaczyć, jak ulga funkcjonuje. Jeśli funkcjonuje dobrze (...), zawsze można ją przedłużyć. Jeśli jej efekty są niezadowalające, to ona z czasem sama zniknie i uważamy, że to jest bardzo dobre rozwiązanie" - wyjaśnił.

Do wyliczenia podatku PIT będzie służył specjalny wzór

Dodał, że zmiana dot. ulgi na badania i rozwój ma m.in. utrudnić działania "niezgodne z duchem ustawy". Jej skutki dla budżetu obliczono na 200 mln zł rocznie.

Pierwotnie planowano, że połączone komisje: edukacji, finansów publicznych oraz innowacyjności rozpatrzą w środę rano sprawozdanie podkomisji z prac nad zgłoszonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projektem zmian niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności.

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia przewodniczący komisji innowacyjności Witold Czarnecki (PiS) poinformował, że sprawozdanie z prac podkomisji otrzymał we wtorek w późnych godzinach wieczornych. "W 6 artykułach wprowadzono 23 znaczące poprawki. Również wczoraj otrzymałem pismo z Kancelarii Prezydenta RP z uprzejmą prośbą o przesunięcie posiedzenia komisji na posiedzenie Sejmu w dniach 8-9 października, ze względu na konieczność analizy przedłożonych do projektu ustawy propozycji poprawek" - wyjaśnił poseł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zaznaczył, że podziela stanowisko prezydenta w tej sprawie, po czym zarządził przerwę w obradach do 8 października i opuścił salę. Zaprotestowała przewodnicząca komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO). Twierdziła, że Czarnecki nie miał prawa ogłosić przerwy, ale przedstawiciele sejmowego biura legislacji wyjaśnili, że posiedzenie zostało jednak zamknięte.

"Zwrócę się do marszałek Sejmu o zwołanie wspólnego posiedzenia niezwłocznie, jak to będzie możliwe" - zapowiedziała Skowrońska. Prezydium Sejmu postanowiło, że komisje zbiorą się ponownie w środę o godz. 15.

I czytanie prezydenckiego projektu o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności miało miejsce w kwietniu. Projekt przesłano do komisji edukacji, nauki, innowacyjności i finansów, a te skierowały go do podkomisji.

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował nowelizację dziewięciu ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT i rachunkowości.

Po pierwsze przewidziano w nich zniesienie opodatkowania wkładu w postaci własności intelektualnej i przemysłowej; ma to zwiększyć zakres komercjalizacji badań naukowych i współpracy nauki z biznesem. Przyczynić się to ma do rozwoju venture capital (forma inwestowania w innowacyjne, a przez to obarczone podwyższonym ryzykiem projekty).

Celem propozycji jest wprowadzenie definicji venture capital, tzw. spółki kapitałowej podwyższonego ryzyka oraz zwolnienie dochodów takiej spółki z CIT z tytułu zbycia udziałów. Według projektodawcy definicja ta powinna preferować małe fundusze (o wartości aktywów nieprzekraczającej 50 mln euro) i dotyczyć tylko prowadzenia działalności inwestycyjnej na nieregulowanym rynku.

Propozycja zakłada też wspieranie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, ma do tego prowadzić m.in. zastąpienie ulgi na nabycie nowych technologii ulgą na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Projekt zmierza do ułatwienia rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i Polską Akademię Nauk. Postuluje m.in. podniesienie progów - z 20 tys. do 134 tys. euro - wartości rynkowej majątku PAN, którym Akademia może rozporządzać samodzielnie. Zawiera też propozycje mające na celu ułatwienie zatrudnienia w strukturach instytutów badawczych i uczelni młodych naukowców i zagranicznych specjalistów. Dotyczy także ułatwienia podejmowania studiów w Polsce przez obcokrajowców. (PAP)

mmu/ gma/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA