| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: ZUS DRA - będzie nowy wzór deklaracji

IFK poleca: ZUS DRA - będzie nowy wzór deklaracji

Od nowego roku będzie obowiązywał zmodyfikowany wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zmiana ma na celu dostosowanie formularza do nowych regulacji dotyczących świadczeń rodzinnych.

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1217) wprowadziła nowy rodzaj świadczenia – świadczenie rodzicielskie, przysługujące osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło). Jednocześnie wprowadziła ona zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 oraz z 2015 r. poz. 1066), skutkujące uzupełnieniem miesięcznej kwoty zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy jest ona niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego. Oznacza to wprowadzenie minimalnej wysokości wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia rodzicielskiego w kwocie 1000 zł. W związku z powyższym wystąpiła konieczność nowelizacji rozporządzenia uwzględniającej zmiany przyjęte w ustawie.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Z uwagi na treść obowiązujących przepisów zmodyfikowano wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w zakresie odblokowania w bloku V pola 04, tak aby płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego mogli w nim wykazać kwotę dopłaty (podlegającą finansowaniu z budżetu państwa). Dodatkowo w kodach świadczenia przerwy dodano kod 329 jako „podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego”.

W deklaracji ZUS DRA wprowadzono także zmiany porządkujące, polegające na rozszerzeniu pól, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom składek wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych.

Zmodyfikowana deklaracja ZUS DRA będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »