| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poważne konsekwencje wyroku TSUE

Poważne konsekwencje wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozstrzygnął wczoraj ostatecznie spór o status podatkowy jednostek organizacyjnych gminy. Zgodnie z przewidywaniami, TSUE potwierdził stanowisko NSA z uchwały wydanej 24 czerwca 2013 r., zgodnie z którym gmina wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi jest jednym podatnikiem VAT.

Polecamy publikację: VAT w samorządach - zasady odliczeń podatku naliczonego od 1 stycznia 2016 r.


Komentarz

Janina Fornalik, doradca podatkowy i starszy menedżer w zespole rozliczeń VAT w samorządach w firmie MDDP, autorka wielu publikacji poświęconych VAT w Gazecie Samorządu i Administracji, w tym książki „VAT w samorządach – zasady odliczeń podatku naliczonego od 1 stycznia 2016 r.”.

Uznanie, że jednostki organizacyjne nie są podatnikami VAT, rodzi dalekosiężne konsekwencje dla wszystkich gmin w Polsce. Do pozytywnych można zaliczyć możliwość odzyskania VAT od inwestycji generujących przychody, a realizowanych przez gminne jednostki za ostatnie 5 lat. Negatywne konsekwencje mogą wynikać z konieczności zwrotu części dofinansowania unijnego na sfinansowanie VAT. Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie twierdzi wprawdzie, że takiej konieczności nie będzie, jeśli gmina nie skoryguje swoich rozliczeń VAT i nie odzyska podatku VAT z urzędu skarbowego. Jest to jednak kwestia kontrowersyjna i raczej powinno wypowiedzieć się w tej sprawie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Największą rewolucją będzie jednak sam system rozliczania VAT w poszczególnych gminach, zwłaszcza w dużych samorządach, które mają wiele jednostek organizacyjnych. Tam konsolidacja rozliczeń VAT może być ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Wychodząc naprzeciw gminom Ministerstwo Finansów daje im na to czas do połowy 2016 r. – tak wynika z wydanego komunikatu MF. Do tego czasu nie będą kwestionowane rozliczenia gmin dokonywane według dotychczasowego modelu. Oczywiście gminy mogą skorygować historyczne rozliczenia VAT, jeśli będzie to dla nich korzystniejsze.

TSUE: gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Klasyfikacja budżetowa 2016

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK