| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT od 1 października 2015 r.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT od 1 października 2015 r.

Minister Finansów wydał 9 czerwca 2015 r. interpretację ogólną, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu VAT. Dotychczas komornicy nie byli przez MF uznawani za podatników tego podatku. Dlatego MF dał im czas na przygotowanie się do nowej roli. Termin przeznaczony na „przygotowania” upłynął z końcem września. Od 1 października 2015 r. komornicy powinni już występować i rozliczać się jak pozostali podatnicy VAT – będący przedsiębiorcami.

Od wielu lat niekwestionowane było wyłączenie komorników i czynności, które podejmują w związku z prowadzeniem egzekucji zobowiązań cywilnych, spod systemu VAT. Uznani byli za podmioty działające na zasadzie organów władzy publicznej, wykonujące władztwo wynikające z funkcji organu egzekucyjnego. Potwierdzał to Minister Finansów zarówno w ramach interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004 r. (sygn. PP10-812-802/04/MR/1556PP), jak i w interpretacjach indywidualnych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 stycznia 2013 r., sygn. ILPP2/443-1078/12-2/AD).

Stanowisko fiskusa w tej sprawie uległo jednak diametralnej zmianie, mimo braku zmian w obowiązujących w tym zakresie przepisach. W interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. (sygn. PT1.050.1.2015.LJU.19) minister odrzucił dotychczasowe stanowisko i przedstawił nowe. Według niego komornicy przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych działają jako przedsiębiorcy (podatnicy VAT), a ich przychody powinny być obciążone podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko fiskusa wpłynie zarówno na działania samych kancelarii komorniczych – zostaną one obciążone znacznymi obowiązkami dokumentacyjnymi poszczególnych transakcji – jak i będzie rzutowało na zakres prac wykonywanych przez biura księgowe obsługujące kancelarie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Od 1 października 2015 r. czynności wykonywane przez komorników sądowych są opodatkowane VAT" >>

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK