| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności

IFK poleca: Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności

Podatnik, który wycofał składnik majątku z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i przekazał go na potrzeby osobiste, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-294/15/WRz.

Organ podatkowy słusznie zauważył, że warunkiem opodatkowania zbycia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. środka trwałego) jest jego odpłatność. W przypadku gdy podatnik decyduje się na wycofanie takiego składnika i przekazanie go na potrzeby prywatne, nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem. Podatnik nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego z tego tytułu.

Decydując się na wycofanie składnika majątku, a nie na jego sprzedaż, wielu podatników uważa, że w ten sposób ominie obowiązek zapłaty podatku. Trzeba jednak pamiętać, że po ich stronie może powstać obowiązek zapłaty podatku, gdy po wycofaniu składnika zdecydują się na jego szybką sprzedaż.

Z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof wynika, że przychód z działalności gospodarczej powstaje również w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, nawet jeżeli przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2015 r., sygn. IPTPB1/415-714/14-4/AP.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Od wycofania składnika majątku z działalności nie trzeba płacić podatku" >>

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »