| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: 12 zł za godzinę wykonanego zlecenia od 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: 12 zł za godzinę wykonanego zlecenia od 1 stycznia 2016 r.

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Proponowane zmiany mają służyć określeniu poziomu wynagrodzeń wypłacanych w ramach umów zlecenia, zawierających stawkę godzinową, na poziomie odpowiadającym co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Nowe regulacje mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

W niniejszej ustawie planowaną zmianą jest wprowadzenie regulacji dotyczącej minimalnej stawki godzinowej w ramach umowy zlecenia. Minimalna stawka wynosić będzie, zgodnie z projektowaną ustawą, 12 zł brutto za godzinę faktycznie wykonanego zlecenia. Regulacja ta dotyczyć będzie wyłącznie umów zlecenia, w których wskazana zostanie stawka godzinowa za wykonanie umowy. Regulacja powyższa nie dotyczy zatem umów, w których przedmiot zlecenia takiej stawki nie określa.

Powyższa zmiana wymaga wprowadzenia przepisu przejściowego odnoszącego się do umów zlecenia zawartych przed dniem 1 stycznia 2016 r., w których stawka godzinowa została określona.

Umowa zlecenia z małżonkiem lub innym członkiem rodziny a składki ZUS

Zawieranie przez przedsiębiorców umów cywilnoprawnych zastępujących stosunek pracy stało się w ostatnich latach stałą praktyką. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego szacunkowa liczba osób, z którymi w 2013 r. została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie są nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy oraz bez osób, które pobierają emeryturę lub rentę, wyniosła 1,4 mln osób. Tymczasem szacunkowa liczba osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które na koniec 2013 r. nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy (tzw. „samozatrudnieni”) wyniosła 1,1 mln.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

W Polsce na umowach zlecenia pracuje obecnie około 900 tys. osób. Umowy takie stanowią zatem znaczącą część wszystkich form zatrudnienia w naszym kraju. Stosuje się je w dużej mierze w celu obejścia przepisów prawa pracy i obniżenia kosztów zatrudnienia pracowników. Częstokroć – w szczególności w branżach usługowych – dochodzi do sytuacji, w której zleceniobiorca ma w ramach umowy ustaloną stawkę godzinową w wysokości nieprzekraczającej 5-6 zł brutto. Wynagrodzenie miesięczne otrzymane z tego tytułu jest proporcjonalnie niższe od minimalnego wynagrodzenia w ramach umowy o pracę. Niesie to za sobą negatywne konsekwencje w postaci braku minimalnej ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia, co za tym idzie do podejmowania przez zleceniobiorców pracy w wymiarze powyżej 8 godzin dziennie, a w związku z tym nieprzestrzeganie ustalonego przez przepisy prawa pracy minimalnego czasu odpoczynku.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Oprac. Alicja Fal

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK