| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczna weryfikacja dochodów osób korzystających z pomocy społecznej

Elektroniczna weryfikacja dochodów osób korzystających z pomocy społecznej

Od 1 stycznia 2016 r. wnioski o zasiłki będzie można składać również przez Internet a wymiana informacji między urzędami odbywać się będzie drogą elektroniczną. Ministerstwo Finansów udostępniło 2 października możliwość elektronicznej weryfikacji dochodów beneficjentów pomocy.

Możliwość wymiany informacji drogą elektroniczną pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w ten proces i możliwość samodzielnego pozyskiwania przez urzędników informacji z różnego rodzaju rejestrów usprawnią składanie wniosków i przyznawanie różnego rodzaju świadczeń. Odciąży to osoby wnioskujące o świadczenia, ponieważ nie będą musiały starać się o zaświadczenia z różnych instytucji, m.in. z urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów, we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło usługę polegającą na automatycznym udostępnianiu ośrodkom pomocy społecznej informacji o dochodach osób ubiegających się o świadczenia rodzinne i alimentacyjne. Dzięki tej wymianie informacji osoby ubiegające się o świadczenia nie będą musiały same dostarczać ośrodkom pomocy społecznej dokumentów dotyczących ich sytuacji dochodowej. Wyeliminuje to konieczność pobierania zaświadczeń ze swojego urzędu skarbowego.

Uruchomiona usługa umożliwia gminnym ośrodkom pomocy społecznej pozyskiwanie danych niezbędnych do ubiegania się o przyznanie świadczenia, takich jak informacje o wysokości dochodów, składek na ubezpieczenie społeczne i podatku należnego. Dane te będą udostępniane bezpośrednio z systemu Administracji Podatkowej. Pozyskanie informacji odbywa się automatycznie, bez konieczności wizyt beneficjentów pomocy społecznej w urzędzie skarbowym w celu uzyskania zaświadczenia w formie papierowej.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Możliwość uzyskania informacji w formie elektronicznej poszerza obecny sposób wydawania przez urzędy skarbowe zaświadczeń o dochodach dla osób ubiegających się o wskazane świadczenia oraz składania przez nich stosownych oświadczeń.

Przekazywanie informacji odbywać się będzie bezpośrednio między Ministerstwem Finansów, a gminnymi ośrodkami pomocy społecznej z zachowaniem zasad bezpiecznego przesyłania danych zgodnie z przepisami ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Do 1 października 2015 r. gminne ośrodki pomocy społecznej, korzystając z uruchomionej usługi, złożyły 267 zapytań o dochody beneficjentów pomocy społecznej. W 2014 roku urzędy skarbowe wydały ok. 4 mln zaświadczeń.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK