| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiet medyczny to przychód

Pakiet medyczny to przychód

O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza samo otrzymanie pakietu medycznego określonej wartości.


INTERPELACJA

Wartość pakietu medycznego wykupionego przez pracodawcę dla pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy - wyjaśnił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 927). Jednocześnie MF poinformowało, że podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym po stronie pracownika przychód nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości określenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika.

W ocenie resortu, takie sytuacje występują jednak bardzo sporadycznie. W momencie wykupu usług medycznych dla pracowników, pracodawca zna zarówno łączny koszt takiego zakupu, jak i liczbę pracowników korzystających z pakietów medycznych. Niejednokrotnie znana jest również wartość jednego pakietu, co oznacza, że pracodawca nie powinien mieć trudności z indywidualizacją świadczenia.

Resort zwrócił uwagę, że podstawą do odstąpienia od ustalania przychodu nie może być zatem twierdzenie pracodawcy, że opłata za wykupienie dla pracowników świadczeń medycznych w prywatnych centrach medycznych ustalana jest w sposób zryczałtowany, bez odnoszenia się do każdorazowych wizyt pracowników u lekarza.

O powstaniu przychodu ze stosunku pracy przesądza samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego, a nie fakt skorzystania przez niego z konkretnej usługi medycznej. MF przypomniało również, że przychodu nie stanowi wartość świadczeń, których koszt zgodnie z kodeksem pracy zobowiązany jest pokryć pracodawca (badania: wstępne, okresowe, kontrolne).

Opodatkowaniu podlega jedynie ta część świadczenia, która przypada na dobrowolne specjalistyczne usługi medyczne.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »