| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zniknie oddzielna kategoria zysków i strat nadzwyczajnych

IFK poleca: Zniknie oddzielna kategoria zysków i strat nadzwyczajnych

W ustawie o rachunkowości odstąpiono od prezentowania w sprawozdaniach finansowych oddzielnej kategorii zysków i strat nadzwyczajnych. Nie oznacza to jednak oczywiście, że zdarzenia losowe nie będą nigdzie ewidencjonowane. O tego typu zdarzenia uzupełniono bowiem wykaz pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.

Innymi słowy to, co było kiedyś zyskiem nadzwyczajnym, będzie pozostałym przychodem operacyjnym, zaś strata nadzwyczajna zostanie zaewidencjonowana jako pozostały koszt operacyjny.

Takie zmiany wprowadziła 23 września nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Należy zauważyć, że usunięcie z przepisów ustawy o rachunkowości kategorii zysków i strat nadzwyczajnych ma zastosowanie jedynie do jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Te bowiem ze względu na specyfikę działalności nadal muszą wykazywać oddzielnie w sprawozdaniach segment zdarzeń nadzwyczajnych.

Przesunięcie zdarzeń losowych z oddzielnej kategorii zysków i strat nadzwyczajnych do kategorii pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych jest jedynie zmianą techniczną. Nie powoduje, że informacje o tego typu zdarzeniach nie będą gromadzone przez jednostkę, aczkolwiek nie będzie ich widać wprost w rachunku zysków i strat (będą tworzyły w rachunku zysków i strat segment pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych). Będą one ponadto widoczne w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, w której wszystkie jednostki są zobowiązane ujawniać kwotę i charakter poszczególnych pozycji przychodów lub kosztów o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK