| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: E-zwolnienia lekarskie 2016 - nowe obowiązki płatników

IFK poleca: E-zwolnienia lekarskie 2016 - nowe obowiązki płatników

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia. Płatnicy składek będą natomiast zobowiązani do założenia profilu informacyjnego płatnika w terminie do 31 grudnia 2015 r. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zamierzone usprawnienie systemu wystawiania zaświadczeń lekarskich wprowadza instytucję elektronicznych zwolnień (tzw. e-zwolnień).

E-zwolnienia będą miały formę dokumentu elektronicznego, który poprzez bezpłatny system oferowany przez ZUS będzie uwierzytelniony przez:

    ● kwalifikowany certyfikat albo

    ● profil zaufany ePUAP.

Uregulowania te wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., ale w celu dostosowania praktyki do nowych regulacji został przewidziany termin przejściowy uprawniający do posługiwania się zwolnieniami w formie papierowej – maksymalnie do końca 2017 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dodatkowo na płatnika składek zostało nałożone zobowiązanie do założenia profilu informacyjnego płatnika w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Gotowe zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza będzie automatycznie wpływało na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd już bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika. Tylko warunkowo wnioskujący o to pacjent (ubezpieczony) będzie mógł legitymować się wydrukiem zaświadczenia na formularzu z systemu teleinformatycznego, gdy:

    ● płatnik jeszcze nie utworzył swojego profilu informacyjnego lub

    ● nie ma dostępu do Internetu.

Wtedy jednak taki dokument będzie musiał być podpisany i opieczętowany przez lekarza, który go wystawił. Lekarz będzie musiał w ciągu 3 dni roboczych przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS dane i informacje wystawione na dokumencie. Jeśli wystąpią inne przyczyny uniemożliwiające przekazanie takiego zwolnienia, termin ten wydłuży się o kolejne 3 dni robocze i zacznie biec od momentu ustania tych przyczyn.

Jeżeli płatnik składek nie będzie posiadał profilu informacyjnego, będzie wówczas zobowiązany do pisemnego powiadomienia ubezpieczonego już w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu o obowiązku dostarczenia przez niego zaświadczenia w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Następnie w ciągu 7 dni od utworzenia profilu informacyjnego należy powiadomić zainteresowanego, również w formie pisemnej, o ustaniu obowiązku dostarczania zwolnień od pracy.

Zobacz więcej w artykule: "Jakie zmiany wprowadzono w wystawianiu zwolnień lekarskich i ustalaniu prawa do zasiłków" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »