| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyt refinansowy bez odliczenia

Kredyt refinansowy bez odliczenia

Odsetek zapłaconych od kredytu refinansowego udzielonego na spłatę kredytu hipotecznego nie można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej.


INTERPELACJA

Prawo do ulgi odsetkowej traci podatnik, któremu został udzielony kredyt refinansowy na spłatę kredytu mieszkaniowego, w związku z którym nabył prawo do dokonywania odliczeń. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 978).

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, w przypadku udzielenia podatnikowi kredytu refinansowego na spłatę kredytu hipotecznego w praktyce podpisywana jest nowa umowa kredytowa, która skutkuje obowiązkiem kredytobiorcy zmiany wpisu hipotecznego w księdze wieczystej nieruchomości. W konsekwencji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi kredytami: starym (mieszkaniowym) oraz nowym przeznaczonym na spłatę zadłużenia w poprzednim banku.

W ocenie MF ta odrębność kredytów wyklucza możliwość korzystania z ulgi odsetkowej, w tym na zasadzie praw nabytych. Prawo do ulgi odsetkowej nie przysługuje bowiem z tytułu spłaty odsetek od każdego typu kredytu, lecz jedynie z tytułu spłaty odsetek od kredytu udzielonego na bezpośrednie finansowanie określonej inwestycji mieszkaniowej.

Resort zwrócił jednocześnie uwagę, że prawo do ulgi odsetkowej ustaje także, w każdym przypadku, w którym po 2006 roku doszło do zawarcia nowej umowy kredytowej, a nie zmiany dotychczasowych warunków kredytu hipotecznego w drodze aneksu do umowy. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów prawami nabytymi nie są bowiem objęte odsetki od kredytu udzielonego po 31 grudnia 2006 r., i to zarówno kredytu mieszkaniowego, jak i udzielonego na refinansowanie kredytu, w związku z którym podatnik nabył prawo do ulgi odsetkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »