| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyt refinansowy bez odliczenia

Kredyt refinansowy bez odliczenia

Odsetek zapłaconych od kredytu refinansowego udzielonego na spłatę kredytu hipotecznego nie można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej.


INTERPELACJA

Prawo do ulgi odsetkowej traci podatnik, któremu został udzielony kredyt refinansowy na spłatę kredytu mieszkaniowego, w związku z którym nabył prawo do dokonywania odliczeń. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 978).

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, w przypadku udzielenia podatnikowi kredytu refinansowego na spłatę kredytu hipotecznego w praktyce podpisywana jest nowa umowa kredytowa, która skutkuje obowiązkiem kredytobiorcy zmiany wpisu hipotecznego w księdze wieczystej nieruchomości. W konsekwencji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi kredytami: starym (mieszkaniowym) oraz nowym przeznaczonym na spłatę zadłużenia w poprzednim banku.

W ocenie MF ta odrębność kredytów wyklucza możliwość korzystania z ulgi odsetkowej, w tym na zasadzie praw nabytych. Prawo do ulgi odsetkowej nie przysługuje bowiem z tytułu spłaty odsetek od każdego typu kredytu, lecz jedynie z tytułu spłaty odsetek od kredytu udzielonego na bezpośrednie finansowanie określonej inwestycji mieszkaniowej.

Resort zwrócił jednocześnie uwagę, że prawo do ulgi odsetkowej ustaje także, w każdym przypadku, w którym po 2006 roku doszło do zawarcia nowej umowy kredytowej, a nie zmiany dotychczasowych warunków kredytu hipotecznego w drodze aneksu do umowy. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów prawami nabytymi nie są bowiem objęte odsetki od kredytu udzielonego po 31 grudnia 2006 r., i to zarówno kredytu mieszkaniowego, jak i udzielonego na refinansowanie kredytu, w związku z którym podatnik nabył prawo do ulgi odsetkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK