| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z abolicji podatkowej, będą mieli 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Rozwiązania abolicyjne obejmą podatników, którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym - od 2002 do 2007 roku - uzyskiwali przychody z pracy za granicą i musieli zapłacić podatek w Polsce.


Rząd chce, by Polacy pracujący za granicą nie płacili w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów. Osoby, które musiały zapłacić w Polsce podatek, a tego nie zrobiły, zostaną zwolnione z tego obowiązku. Zaś osoby, które już zapłaciły - dostaną zwrot.


Zgodnie z projektem, na wniosek podatnika urząd skarbowy albo umorzy zaległość podatkową, albo - jeśli podatek został już zapłacony - zwróci nadpłatę.


Jak wynika z zapowiedzi rządu, projekt ma być w niedługim czasie skierowany do parlamentu. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Przewiduje on, że od dnia wejścia w życie ustawy, podatnicy będą mieli 6 miesięcy na złożenie do urzędu odpowiedniego wniosku. Ministerstwo przygotuje wzór tego dokumentu. Jednak jeśli wniosek będzie dotyczył podatku za 2002 rok - podatnicy będą mieli miesiąc na jego złożenie.


Do wniosku należy dołączyć m.in. kopie dokumentów potwierdzających uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą.


W projekcie zapisano, że od dnia złożenia przez podatnika wniosku, urząd skarbowy ma 6 miesięcy na wydanie decyzji, w której określi wysokość umorzonej kwoty zaległości lub kwoty zwrotu. Jednak w przypadku wniosku dotyczącego 2002 roku urząd musi wydać decyzję do 30 listopada 2008 roku.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »