| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany w zwolnieniu z tytułu opieki nad dzieckiem od 2016 roku

IFK poleca: Zmiany w zwolnieniu z tytułu opieki nad dzieckiem od 2016 roku

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni. Obecnie zwolnienie od pracy udzielane jest na pełne dni. W 2016 roku możliwe stanie się wykorzystywanie tego zwolnienia także w wymiarze godzinowym. W takim przypadku pracownik będzie mógł skorzystać z 16 godzin takiego zwolnienia.

Od 2 stycznia 2016 r. gruntownej zmianie ulegają przepisy Kodeksu pracy regulujące uprawnienia pracowników rodziców oraz związane z rodzicielstwem uprawnienia osób niebędących pracownikami, ale ubezpieczonymi z innego tytułu.

Pracownik korzystając ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym, będzie mógł zdecydować się na wykorzystanie go w trakcie pracy, a także na początku lub na końcu dnia pracy.

Jeśli pracownik zdecyduje się na korzystanie z pełnych dni zwolnienia, rozliczanie tych dni będzie następowało na dotychczasowych zasadach.

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »