| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Korekta VAT-27 bez wyjaśnienia przyczyn jej złożenia

IFK poleca: Korekta VAT-27 bez wyjaśnienia przyczyn jej złożenia

Do składanej korekty VAT-27 nie należy składać wyjaśnień przyczyn jej złożenia. Tak wynika z komunikatu wydanego przez Ministerstwo Finansów.

W przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym, czyli VAT-27, podatnik musi złożyć niezwłocznie korektę tej informacji. Do korekty służy ten sam formularz. Podatnik jest zobowiązany zaznaczyć tylko odpowiednie pozycje, tj. kwadrat 2 w poz. 8 i kwadrat „tak” w kol. a przy korygowanej pozycji.

Składając korektę, podatnik przepisuje wszystkie pozycje z pierwotnej deklaracji, a przy pozycjach korygowanych w kol. a zaznacza kwadrat „tak”. Korektę deklaracji VAT-27 podatnik będzie składał tylko wtedy, gdy musi złożyć korektę deklaracji VAT-7. Jeśli korekta deklaracji VAT-7 odbywa się na bieżąco, nie składamy korekty deklaracji VAT-27.

Powstał problem, czy do składanych korekt VAT-27 trzeba dołączyć pismo wyjaśniające przyczynę jej złożenia. Zdaniem resortu finansów nie ma takiej potrzeby. Z wydanego komunikatu wynika, że:

(...) składając dokument VAT-27 - INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA / KOREKTA INFORMACJI PODSUMOWUJĄCEJ W OBROCIE KRAJOWYM po zaznaczeniu w poz. 8 Cel złożenia formularza kwadratu 2. korekta informacji, nie jest wymagane dołączanie uzasadnienia korekty ORD-ZU.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Należy uznać, że również gdy podatnik nie korzysta z formularza ORD-ZU, nie musi składać uzasadnienia korekty sporządzonego własnoręcznie.

oprac. Joanna Dmowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK