| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Parlament Europejski krytykuje planowane przepisy o wymianie informacji podatkowych

Parlament Europejski krytykuje planowane przepisy o wymianie informacji podatkowych

Planowane unijne przepisy w sprawie wymiany informacji o decyzjach podatkowych krajów członkowskich to stracona okazja do tego, by uczynić duży krok naprzód w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i nieuczciwą konkurencją podatkową - ocenili europosłowie. Zdaniem eurodeputowanych przepisy nie idą dość daleko, bo ich zakres został ograniczony tylko do orzeczeń podatkowych o znaczeniu transgranicznym, a także nie będą mieć mocy retroaktywnej - będą mieć zastosowanie do decyzji wydanych po 31 grudnia 2016 r., a wyjątkowo także do tych, które zostały wydane, poprawione albo wznowione między 2012 a 2016 r.

We wtorek Parlament Europejski przyjął swoją opinię na temat uzgodnionych 6 października br. przez rządy państw UE przepisów w sprawie automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych. Mają one utrudnić międzynarodowym firmom unikanie opodatkowania. Nowe przepisy to konsekwencja zeszłorocznej afery LuxLeaks. Ujawniono wówczas, że dzięki decyzjom podatkowym władz Luksemburga ponad 300 koncernów płaciło w tym kraju bardzo niskie podatki, na czym traciły inne państwa UE.

Zgodnie z propozycją nowelizacji dyrektywy, którą KE przyjęła w marcu, państwa członkowskie będą zobowiązane przekazywać sobie i Komisji co trzy miesiące sprawozdanie na temat wydanych przez siebie indywidualnych interpretacji o znaczeniu transgranicznym. Dodatkowo państwa członkowskie będą mogły zwrócić się o szczegółowe informacje na temat poszczególnych interpretacji.

Zdaniem eurodeputowanych przepisy nie idą dość daleko, bo ich zakres został ograniczony tylko do orzeczeń podatkowych o znaczeniu transgranicznym, a także nie będą mieć mocy retroaktywnej - będą mieć zastosowanie do decyzji wydanych po 31 grudnia 2016 r., a wyjątkowo także do tych, które zostały wydane, poprawione albo wznowione między 2012 a 2016 r. - poinformowano w komunikacie PE. KE proponowała, by dyrektywa objęła decyzje wydane 10 lat wstecz. Eurodeputowanym nie podoba się też ograniczenie roli Komisji Europejskiej, która - jak wskazano w komunikacie - nie będzie mogła nic zrobić z uzyskaną informacją na temat decyzji podatkowej.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"Jeśli te uzgodnienia to ostateczny tekst, to kraje UE straciły wielką okazję, by wprowadzić więcej przejrzystości w sprawy podatkowe. Budżety krajowe na tym ucierpią" - ocenił autor opinii PE w tej sprawie, niemiecki europoseł chadecji Markus Ferber. Jego zdaniem władze podatkowe w krajach UE powinny zostać zobowiązane do wymiany informacji o swych decyzjach i przekazywania ich do centralnej bazy danych w Komisji Europejskiej.

W sprawach podatkowych Parlament Europejski nie ma kompetencji współdecydowania i wydaje tylko opinię. Ostateczna wersja przepisów musi jeszcze zostać zatwierdzona przez ministrów państw UE. Dyrektywa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Unikanie opodatkowania przez podmioty prawne pozbawia budżety państw miliardy euro rocznie. Firmy korzystają na złożoności przepisów podatkowych i braku współpracy pomiędzy krajami członkowskimi, optymalizując płacone przez siebie podatki. Zwiększenie przejrzystości ma pomóc w ukróceniu tego procederu.

Obecnie państwa członkowskie udostępniają sobie nawzajem bardzo niewiele informacji na temat decyzji podatkowych. Stolice same decydują, czy decyzja administracji podatkowej w ich kraju ma wpływ na inny kraj (i może być mu przydatna). Tymczasem, jak pokazały dziennikarskie śledztwa w zeszłym roku, niektóre państwa członkowskie traciły miliardy euro z powodu przyznawania firmom korzystnych decyzji podatkowych przez inne kraje.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dlatego nowe przepisy mają pozwolić państwom identyfikować przedsiębiorstwa, które usiłują unikać płacenia należytego podatku. Cel Komisji Europejskiej to powiązanie faktycznego uzyskiwania dochodów przez przedsiębiorstwa z miejscem, w którym płacone są podatki. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK