| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzrośnie stawka na środki produkcji rolnictwa

Wzrośnie stawka na środki produkcji rolnictwa

Stawka VAT na środki produkcji dla rolnictwa zostanie podwyższona do 7 proc. Obniżona 3-proc. stawka na produkty spożywcze zostanie utrzymana do końca 2010 r.


ZMIANA PRAWA

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o VAT związanych z dostosowaniem polskich przepisów do prawa unijnego. Nowelizacja, której pierwsze czytanie odbyło się na wczorajszym posiedzeniu Sejmu, sprowadza się do podwyższenia stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 do 6 proc. Konieczność zmiany wynika z zakończenia okresu przejściowego, który umożliwiał stosowanie 3-proc. stawki VAT na środki produkcji dla rolnictwa, np. nawozy czy środki ochrony roślin, i w rezultacie ich opodatkowanie 7-proc. stawką. Według szacunków resortu finansów wzrost stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych do 6 proc. zrekompensuje podwyżkę podatku na środki produkcji dla rolnictwa. W praktyce zatem wprowadzane zmiany stawek mają być neutralne zarówno dla rolników, jak dla budżetu państwa.

Nowelizacja zawiera również przepisy przejściowe z związku z uzyskaniem przez Polskę zgody na utrzymanie 3 proc. stawki na dostawy produktów spożywczych do końca 2010 r. Wykaz towarów opodatkowanych 3-proc. stawką VAT zawiera nowy załącznik do ustawy (załącznik nr 10). Nowe przepisy mają wejść w życie 1 maja 2008 r., kiedy kończy się okres przejściowy na stosowanie przez Polskę obniżonej stawki na środki produkcji dla rolnictwa.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »