REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatnik nie przekaże 1 proc.

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, którzy rozliczają się przez płatnika, nie przekażą 1 proc. podatku. Formularze PIT-40 i PIT-40A nie zawierają rubryk na wpisanie darowizny. Trzeba zmienić przepisy, aby płatnicy też przekazywali wpłaty 1-proc.

Podatnik rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem płatnika (rozliczenie na PIT-40) lub ZUS (PIT-40A/11A) nie przekaże 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Na formularzach składanych przez płatników nie przewidziano rubryki dla tego typu wpłat. Nie nałożono też na płatników obowiązku uwzględniania takiej dyspozycji podatnika. Nie oznacza to jednak, że podatnicy rozliczający się czy to przez pracodawcę, czy ZUS, w ogóle 1 proc. podatku nie przekażą. Mogą to zrobić, składając ponownie samodzielnie zeznanie podatkowe. Muszą to jednak zrobić przed 30 kwietnia.

Autopromocja

Zdaniem ekspertów resort finansów powinien zastanowić się nad taką zmianą przepisów, aby płatnicy rozliczający podatników mieli obowiązek przekazywania wpłat jednoprocentowych. Organizację wskazywałby podatnik w oświadczeniu PIT-12.

Złożenie oświadczenia...

Emeryt, który chce, aby organ rentowy, np. ZUS, rozliczył go z podatku dochodowego, powinien był złożyć w terminie do 10 stycznia po danym roku podatkowym stosowne oświadczenie. W takim wypadku organy rentowe były zobowiązane, w terminie do końca lutego, sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A emerytowi, który oświadczenie złożył, oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, zwraca uwagę, że problem pojawi się w momencie, gdy emeryt będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku należnego na konto jednej z organizacji pożytku publicznego, gdyż na aktualnym formularzu PIT-40A brakuje miejsca na wpisanie nazwy organizacji i jej numeru KRS.

- W związku z tym, aby przekazać ułamek swego podatku na konto właściwej organizacji, podatnik musiałby sporządzić formularz PIT-37. Można się tylko domyślać, jak duża część emerytów machnie ręką na własnoręczne wypełnianie deklaracji podatkowej i nie przekaże 1 proc. podatku na konto organizacji pożytku publicznego - uważa Łukasz Bączyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

...przekreśla 1 proc.

Część osób osiągających dochody z tytułu emerytur lub rent jest rozliczana przez organy rentowe. Są to emeryci lub renciści osiągający dochody wyłącznie z tego tytułu, którzy nie korzystają z wymienionych w ustawie o PIT odliczeń, możliwości łącznego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jak tłumaczy Agnieszka Wierzbicka, asystent w CMS Cameron McKenna, organy rentowe mają w stosunku do nich ustawowy obowiązek sporządzenia rocznego PIT, przekazania go zarówno tym osobom jak i urzędowi skarbowemu, oraz pobrania i wpłaty należnego za dany rok podatku.

- Oznacza to, że niektórzy emeryci lub renciści nie mają w praktyce możliwości przekazania 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego. Ustawodawca nie przewidział dla nich ani możliwości samodzielnego rozliczenia PIT (przekazanie 1 proc. podatku nie jest wymienione w katalogu odliczeń dających taką możliwość), ani np. procedury wskazania płatnikowi organizacji, którą dana osoba chciałaby wesprzeć. Jest to rozwiązanie dyskryminujące tę grupę podatników i wymaga zmian legislacyjnych - argumentuje Agnieszka Wierzbicka.

Potrzebne zmiany...

Od 2007 roku ustawodawca ułatwił nam przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym musimy tylko wskazać, jakiej organizacji i ile pieniędzy chcemy przekazać.

Maria Kukawska, doradca podatkowy w Accreo Taxand, podkreśla, że decyzję o tym, komu przekazać pieniądze, podejmować będą podatnicy, którzy samodzielnie wypełniają PIT. Ci, w których imieniu zeznanie wypełnia płatnik (a więc np. niektórzy emeryci i renciści czy pracownicy etatowi), nie będą mogli przekazać podatku.

- Jeśli jednak postanowią rozliczyć się samodzielnie, a nie za pośrednictwem płatnika, to w składanym do końca kwietnia zeznaniu za ubiegły rok mogą z tej możliwości skorzystać - wyjaśnia Maria Kukawska.

Jednocześnie dodaje, że aby zostać rozliczonym przez płatnika, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie. Nasuwa się więc postulat, by podatnicy ci w takim oświadczeniu mogli dodatkowo deklarować chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji.

- Wypełnienie dodatkowych pól w zeznaniu nie powinno przysporzyć wysiłku płatnikowi, skoro i tak wypełnia całe zeznanie, a niewątpliwie byłoby pożyteczne dla ogółu społeczeństwa - uważa Maria Kukawska.

...dla wygody podatnika

Z informacji Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych znane są jedynie dane zbiorcze co do wysokości środków przekazanych w poszczególnych latach w ramach mechanizmu jednoprocentowego, bez rozróżnienia na grupy podatników. Biorąc pod uwagę, ile osób starszych jest wśród wolontariuszy, można przypuszczać, że byłaby to grupa skłonna do przekazania wpłat.

- Problem z ewentualną zmianą przepisów ułatwiającą im taki gest polega na tym, że istotą mechanizmu jednoprocentowego jest oparcie go na dobrej woli podatnika - to on decyduje, czy i na kogo przekazuje. Tak czy inaczej zainteresowane osoby z tej grupy musiałyby zatem przekazać te informacje do urzędu. Czy ZUS byłby jednak w stanie zająć się przetwarzaniem tych dodatkowych informacji? - zastanawia się Anna Mazgal.

Dodaje, że z drugiej strony nie można wymagać, by osoby te same się rozliczały i wypełniały swoje zeznania tylko dlatego, że niektóre z nich chcą przekazać 1 proc., skoro obecnie nie muszą tego robić.

- Należy pamiętać, że wszelkie tego rodzaju zmiany muszą być wprowadzane tak, aby to podatnikowi było wygodnie. Służy to zarówno jemu, jak i organizacjom - beneficjentom mechanizmu - podsumowuje Anna Mazgal.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpłaty 1 proc. podatku

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno opracować nowelizację przepisów, którą wprowadzi możliwość przekazywania 1 proc. podatku przez płatników. Podatnik w oświadczeniu wskazywałby organizację, której chce przekazać część podatku.

655 604 - PIT-40 złożyli płatnicy w rozliczeniu za 2006 rok

5 848 847 - PIT-40A złożyły organy rentowe w rozliczeniu za 2006 rok

Źródło: MF

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA