REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - zmiany 2016 / 2017

Ceny transferowe - zmiany 2016 / 2017
Ceny transferowe - zmiany 2016 / 2017

REKLAMA

REKLAMA

Uszczelnienie systemu podatkowego poprzez utrudnienie wyprowadzania zysków za granicę za pomocą mechanizmu cen transferowych - taki ma być skutek ustawy, która przewiduje m.in. zmiany dotyczące cen transferowych - mówi PAP ekspert podatkowy Mikołaj Hajduk. Większość nowości wejdzie w życie od początku 2017 roku. Jednak zmiany w zakresie raportowania obowiązywać będą już od 1 stycznia 2016 r.

27 października 2015 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje między innymi zmiany dotyczące cen transferowych.

Autopromocja

"Pierwotnie nowelizacja ta miała wejść w życie już od 1 stycznia 2016 r. Ostatecznie jednak resort finansów, po uwagach zgłoszonych podczas konsultacji społecznych projektu tej ustawy, zgodził się, aby nowe regulacje, korzystnie dla podatników, zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Wyjątek stanowią obowiązki ws. raportowania wg krajów – dotyczące ich przepisy zaczną obowiązywać już z początkiem 2016 r.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Podstawowym celem wprowadzenia zmian do krajowych regulacji w zakresie cen transferowych było dostosowanie naszych unormowań do wytycznych dyrektywy Unii Europejskiej z 27 stycznia 2015 r. o zapobieganiu agresywnego planowania podatkowego oraz uwzględnienie planu działania przewidzianego w Raporcie OECD nt. Przeciwdziałania BEPS (Base Erosion and Profit Shifting Action Plan)" - wyjaśnił Mikołaj Hajduk z Kancelarii Doradztwa Podatkowego FIN-TAX Brygida Jakobschy z Gdańska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z jednej strony, wskutek wprowadzenia tej nowelizacji nasze regulacje w zakresie cen transferowych będą spójne z przepisami obowiązującymi w krajach OECD i wymaganymi przez Unię Europejską. Z drugiej jednak strony, zmiany te, zgodnie z zamiarem resortu finansów, uszczelnią system podatkowy, bowiem utrudnią wyprowadzanie zysków za granicę za pomocą mechanizmu cen transferowych - ocenił ekspert.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Wskazał, że główne obszary zmian to: uzależnienie obowiązku sporządzenia dokumentacji od przekroczenia progu dotyczącego przychodów lub kosztów, a nie od przekroczenia progu dotyczącego samej transakcji; wyłączenie mniejszych firm, których przychody lub koszty nie przekraczają 2 mln euro rocznie, z obowiązku dokumentacyjnego przy jednoczesnym rozszerzeniu obowiązku dokumentacyjnego także na podatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek niebędących osobą prawną; zawężenie obowiązku dokumentowania do transakcji "mających istotny wpływ na wysokość dochodu (straty)".

Inne zmiany to: uszczegółowienie, rozszerzenie zakresu dokumentacji m.in. o analizę ekonomiczną czy o informacje, które mają wpływ na dochód lub stratę podatnika i zostały ustalone między podmiotami powiązanymi; wprowadzenie obowiązku sporządzania trzystopniowej dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi, tj. dokumentacji na poziomie lokalnym, grupowej oraz raportowania wg krajów dodatkowo w określonym terminie - nie później niż do dnia złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy; wprowadzenie obowiązku dołączania do zeznania podatkowego za dany rok podatkowy uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji/innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi lub rajami podatkowymi i oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej przez członka zarządu; zmodyfikowanie definicji podmiotów powiązanych – przez podmioty powiązane rozumie się podmioty, które będą posiadały udział (bezpośredni lub pośredni) w kapitale innego podmiotu w wysokości nie mniejszej niż 25 proc. (obecnie 5 proc.).

"Dokonując oceny nowych przepisów, należy stwierdzić, że z perspektywy dużych przedsiębiorstw będzie im o tyle łatwiej, iż będą one stosować takie same standardy jak przedsiębiorstwa z innych krajów. Wydaje się też, że jeżeli firmy te będą rzetelnie prowadzić wymaganą dokumentację, to kontrole podatkowe powinny być krótsze i mniej uciążliwe, a ryzyko oszacowania podatku mniejsze" - stwierdził Mikołaj Hajduk. "Pozytywny jest też fakt, iż duże podmioty gospodarcze nie będą musiały dokumentować każdej, nawet najmniejszej transakcji z podmiotem powiązanym (bowiem obowiązek dokumentowania będzie dotyczył transakcji +istotnych+)" - wskazał.

"Niestety nowelizacja przewiduje także, że organ podatkowy będzie mógł nakazać firmie sporządzenie dokumentacji dla transakcji, której wartość nie przekroczyła limitu, w sytuacji, gdy uzna, że podatnik celowo zaniżył jej wartość tylko po to, aby tego obowiązku uniknąć" - zastrzegł prawnik.

"Zauważyć należy, iż średnie i duże przedsiębiorstwa na pewno odczują zwiększone obciążenia administracyjne związane z nowymi wymogami formalnymi wprowadzonymi omawianą nowelizacją, np. z obowiązkiem sporządzania sprawozdań, które to mają pomóc fiskusowi w typowaniu podatników do kontroli. Z kolei z perspektywy małych przedsiębiorstw na plus należy ocenić fakt wprowadzenia kręgu podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia dokumentacji dotyczącej cen transferowych" - podsumował Mikołaj Hajduk. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA