| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapowiedzi premier Szydło odpowiadają wyzwaniom systemu podatkowego

Zapowiedzi premier Szydło odpowiadają wyzwaniom systemu podatkowego

Zapowiedzi premier Beaty Szydło odpowiadają wyzwaniom stojącym przez polskim systemem podatkowym, zwłaszcza jeśli chodzi o konieczność ograniczenia wyłudzeń VAT - mówi PAP ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Radosław Piekarz. Krytykuje jednak podatek od marketów i bankowy.

Jego zdaniem wyzwaniem dla systemu podatkowego jest zwłaszcza ograniczenie luki w VAT (PwC szacuje, że w tym roku wyniesie ona ok. 53 mld zł). "Problem z oszustwami VAT jest bardzo duży, z tym trzeba coś zrobić. To nie tylko moja opinia, walkę z wyłudzeniami VAT zaleca Komisja Europejska, ale także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który uznał ograniczenie luki w VAT za największe wyzwanie dla Polski" - powiedział Piekarz.

Dodał, że wyzwaniem jest też walka z unikaniem opodatkowania w CIT, gdzie szacunki mówią o rocznych ubytkach od 10 mld zł do ponad 40 mld zł, ale jego zdaniem ta druga kwota jest jednak zawyżona.

Ekspert odniósł się do zapowiedzianych przez premier zmian w administracji podatkowej. "One mają już miejsce. Zaczął je wprowadzać rząd Platformy Obywatelskiej, wzmacniając m.in. administrację podatkową w części, która ma walczyć z wyprowadzaniem przez firmy dochodów za granicę" - zwrócił uwagę Piekarz.

Jego zdaniem zmiany dotyczące administracji podatkowej nie przyniosą jednak oczekiwanego skutku, jeśli chodzi o ograniczenie wyłudzeń VAT. "To nie jest problem zbyt małej liczby zatrudnionych urzędników, czy nieumiejętności prowadzenia przez nich postępowań. Aby ograniczyć wyłudzenia VAT, trzeba wprowadzić zmiany sugerowane przez Unię Europejską, stworzyć system komputerowy, który pozwalałby prawidłowo zarządzać ryzykiem podatkowym i wyłapywać firmy, i ludzi, którzy w tym procederze uczestniczą" - powiedział Piekarz.

Poparł więc zapowiedź wyposażenia urzędników w nowoczesne narzędzia informatyczne służące walce z przestępczością w VAT. Zaznaczył, że gdy obecnie urzędnicy idą na kontrolę firm wyłudzających podatek, okazuje się, że podmioty te już nie istnieją.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Ekspert wskazał zarazem, że choć propozycje premier Szydło zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego odpowiadają na obecne wyzwania, niemniej pozytywnych efektów tych zmian dla budżetu można się spodziewać najszybciej w perspektywie kilku lat.

Piekarz krytycznie wyraził się natomiast o pomyśle wprowadzenia nowego podatku od supermarketów i banków, przekonując, że nie przyniosą one wysokich wpływów. "Sam PiS szacował, że będzie to 3,5 mld zł od supermarketów i 1,5 mld zł od instytucji finansowych, co daje dodatkowe 5 mld zł. To nie jest dużo" - wskazał.

Według niego podatek od supermarketów w kształcie zaproponowanym przez PiS będzie wręcz szkodliwy. "Może być uznany za niezgodny z prawem UE, bowiem ma działać podobnie jak VAT, czyli obciążać sprzedaż. Z wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że państwa członkowskie nie mogą wprowadzać podatku podobnego do VAT. Poza tym prawdopodobnie sklepy wrzucą koszty tego podatku w ceny, co przełoży się na konsumentów. Konkurencja nie wymusi obniżenia marż, bowiem one są już i tak niskie" - dodał.

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę w swoim expose zmiany w administracji podatkowej, które mają ograniczyć zakres wyłudzeń podatku VAT i zapewnić skuteczniejszy pobór akcyzy oraz podatku CIT.

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

"Ministerstwo Finansów zajmie się zmianami w administracji podatkowej, wyposażeniem jej w nowoczesne narzędzia informatyczne, pozwalające na ograniczenie zakresu wyłudzeń podatku VAT, skuteczniejszy pobór akcyzy i podatku CIT od dużych korporacji" - zapowiedziała.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK