| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raport „Paying Taxes 2016”: Polski system podatkowy mniej skomplikowany

Raport „Paying Taxes 2016”: Polski system podatkowy mniej skomplikowany

Polska system podatkowy pod względem skomplikowania zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie, co oznacza awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku - wynika z raportu „Paying Taxes 2016”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego.

"Generalnie Polska dokonała ogromnego postępu w ostatnim dziesięcioleciu i mamy nadzieję, że będzie doganiać najlepsze kraje w OECD" - powiedział. Zaznaczył, że zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę godzin, które w firmach trzeba poświęcić na rozliczenia podatkowe, jesteśmy daleko w tyle za średnią dla OECD i UE" - mówił.

VAT 2015/2016 – bieżące problemy i zmiany

Obecny podczas prezentacji raportu były minister finansów w rządzie Ewy Kopacz Mateusz Szczurek ocenił, że wyniki raportu i miejsce Polski w nim są budujące. "Przede wszystkim dlatego, że łatwości płacenia podatku bierze się ze zbiegu trzech obszarów, które są po pierwsze bardzo trudne w zarządzaniu, ale także dlatego, ze zawarte są w nich wewnętrzne sprzeczności co do priorytetów. Bywa tak, że łatwość płacenia podatków poświęca się dla jakiegoś innego, też ważnego celu i odwrotnie" - powiedział.

Do obszarów tych zaliczył administrację podatkową, prawo podatkowe i konstrukcję systemu podatkowego - jakie podatki płacimy, czy je płacimy, w jakiej wysokości i w jakim celu.

Szczurek zwrócił uwagę na trudny do rozwiązania konflikt między przyjaznością prawa podatkowego i szczelnością systemu. Według niego elementem, który może pogodzić te dwa czynniki jest kapitał społeczny, "chęć płacenia podatków, wewnętrzne poczucie nieprawidłowości, że źle czynię nie płacąc podatków". Wskazał, że w tym wypadku ważna jest "praca u podstaw".

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Były minister zauważył ponadto, że priorytety - łatwość płacenia podatków, szczelność systemu - zmieniają się. "Ze swojej strony mogę tylko życzyć, aby ta zmiana priorytetów, jakkolwiek ona by nie była rewolucyjna, żeby nie pociągała za sobą zbyt wielu strat po stronie wolności gospodarczej, czy też łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Jakieś straty będą, to nie ulega wątpliwości, ale moim zdaniem nie muszą być duże" - powiedział. "W Ministerstwie Finansów zawsze byliśmy orędownikami właściwego wyważania tych różnych sprzecznych czasami priorytetów" - dodał.

Raport Paying Taxes opracowywany corocznie przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy pokazuje stopień skomplikowania systemów podatkowych w 189 krajach na świecie. Dodatkowo, opisuje działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mogą stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.(PAP)

pś/ mmu/ par/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK