| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raport „Paying Taxes 2016”: Polski system podatkowy mniej skomplikowany

Raport „Paying Taxes 2016”: Polski system podatkowy mniej skomplikowany

Polska system podatkowy pod względem skomplikowania zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie, co oznacza awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku - wynika z raportu „Paying Taxes 2016”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego.

Na pierwszym miejscu rankingu, który został opublikowany w czwartek, uplasował się Katar, co oznacza, że ma najmniej skomplikowany system podatkowy. Na ostatnim 189. miejscu jest Boliwia.

Z raportu wynika, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu 18), poświęcając na to 271 godzin rocznie (poprzednio 286). Natomiast całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,3 proc. (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,1 proc.) - donosi raport.

W budżecie brakuje 30 mld zł dochodów z VAT

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 11,5) oraz całkowitą stopą podatkową (w UE i EFTA 40,6 proc.) - głosi raport. Zdecydowanie słabiej wygląda jednak porównanie liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych – średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny - informuje.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że od momentu prowadzenia raportu "Paying Taxes", czyli od 2004 roku, polski system podatkowy sukcesywnie poprawia swoją pozycję w tym zestawieniu.

W dużej mierze, zaznaczają, wiąże się to z obecnością Polski w Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania prawa podatkowego do norm unijnych. Korzystając z najlepszych rozwiązań dostępnych w innych krajach UE powoli pokonujemy dystans dzielący nas od krajów zachodnich, ułatwiając przedsiębiorcom załatwienie spraw podatkowych.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Partner zarządzający z PwC Tomasz Barańczyk podkreślił, że mamy do czynienia z kolejnym rokiem, w którym Polska dość istotnie awansowała, bowiem poprawiła swoją pozycję o 29 miejsc i nie jest to pierwszy awans bowiem w 2013 r. zajmowaliśmy 113 pozycje w rankingu. "Progres, to efekt zmian o charakterze systemowym, jeśli chodzi o polski system podatkowy" - ocenił. Zaznaczył, że otwarte pozostaje pytanie, jak zapowiadane przez nowy rząd zmiany dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego wpłyną na przyszłą pozycję Polski w rankingu.

Dyrektor w Grupie Banku Światowego Augusto Lopez-Claros zwrócił uwagę, że kraje o prostszych systemach podatkowych cieszą się niższym indeksem korupcji, a jednocześnie łatwość płacenia podatków wpływa na mniejszą liczbę nieprawidłowości z tym związanych.

"Opodatkowanie ma duże znaczenie z punktu widzenia konkurencyjności, efektywności i wydajności gospodarki" - powiedział Lopes-Claros. Według niego wyzwaniem jest stworzenie systemu, który z jednej strony poprzez dociążenie podatkami zapewnia duże dochody państwu, ale z drugiej strony nie zniechęca firm do płacenia podatków.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK