| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Specjalny dodatek do niskich emerytur i rent od 1 marca 2016 r.

IFK poleca: Specjalny dodatek do niskich emerytur i rent od 1 marca 2016 r.

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający wprowadzenie specjalnego dodatku dla tych, którzy mają niskie świadczenie emerytalne, czy rentowe. Najwyższa kwota dodatku wyniesie 350 zł.

Projekt zakłada, że w marcu zostaną wypłacone jednorazowe dodatki do świadczeń emerytalno-rentowych, które nie przekraczają kwoty 2 000 zł. Dodatki zostaną wypłacone obok waloryzacji wszystkich świadczeń o prognozowany wskaźnik 100.52%.

Wysokość jednorazowego dodatku dla świadczeń w wysokości:

    - do 900 zł wynosić będzie 350 zł;

    - powyżej 900 zł do 1100 zł wynosić będzie 300 zł;

   - powyżej 1100 zł do 1500 zł wynosić będzie 200 zł;

    - powyżej 1500 zł do 2000 zł wynosić będzie 100 zł.

Wsparcie będzie dotyczyło ubezpieczonych zarówno w ZUS jak i KRUS.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

W projekcie zaproponowano by dodatki zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń, przypadającym w marcu. Decyzje w sprawie jednorazowego dodatku będą wydawać i dodatek ten wypłacać właściwe organy emerytalno-rentowe.

Kwota dodatku będzie wolna od podatku dochodowego. Nie będzie też stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z kwoty tej nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 marca 2016 r.

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK