| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Od 2016 r. ZUS będzie informował o nieprawidłowościach w oskładkowaniu umów zlecenia

IFK poleca: Od 2016 r. ZUS będzie informował o nieprawidłowościach w oskładkowaniu umów zlecenia

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą mieli prawo do uzyskania z ZUS odpowiedzi, czy w danym okresie należało opłacić za zleceniobiorcę składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. ZUS udzieli płatnikowi wiążącej odpowiedzi dopiero po zakończeniu miesiąca i po złożeniu za zleceniobiorcę dokumentacji rozliczeniowej przez wszystkich zobowiązanych do tego płatników. Oznacza to dla płatnika obowiązek złożenia korekty przesłanych wcześniej dokumentów rozliczeniowych, gdyby po odpowiedzi ZUS okazało się, że składki za zleceniobiorcę zostały rozliczone nieprawidłowo.

Od nowego roku zmienią się zasady oskładkowania umów zlecenia wykonywanych przez osoby posiadające więcej niż jeden tytuł do ubezpieczeń (np. kilka umów zlecenia). W związku z tym płatnicy będą mogli wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie, czy dla danego zleceniobiorcy umowa zlecenia w określonym czasie stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli w wyniku sprawdzenia dokumentacji złożonej za zleceniobiorcę ZUS stwierdzi nieprawidłowości, poinformuje o tym niezwłocznie płatnika składek i ubezpieczonego – za pośrednictwem jego płatnika.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Na wniosek płatnika ZUS przeanalizuje, czy i które umowy zleceniobiorcy skutkują w danym okresie obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W tym celu ZUS sprawdzi raporty miesięczne przekazane przez wszystkich płatników za daną osobę i wykazane w nich podstawy wymiaru składek – emerytalnej i rentowej. W razie wykrycia błędów ZUS wezwie płatnika/płatników do złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych, a także zgłoszeniowych, jeśli zmieniłby się schemat podlegania ubezpieczeniom.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak od 1 stycznia 2016 r. skorygować dokumentację rozliczeniową za zleceniobiorcę, któremu ZUS ustalił prawidłowy zakres podlegania ubezpieczeniom" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK