| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nie będzie interpretacji indywidualnej, gdy jest ogólna

IFK poleca: Nie będzie interpretacji indywidualnej, gdy jest ogólna

Od 1 stycznia 2016 r. podatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej, gdy jego zapytanie pokrywa się z wydaną w tym zakresie interpretacją ogólną.

W przypadku zbieżności wniosku o interpretację indywidualną z treścią aktualnej interpretacji ogólnej, wydanej w takim samym stanie prawnym, podatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej. Dostanie natomiast dokument potwierdzający możliwość zastosowania się do interpretacji ogólnej (art. 14b § 5a znowelizowanej Ordynacji podatkowej). Taki dokument będzie potwierdzeniem, że podatnika chroni interpretacja, np. podczas kontroli.

Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.

Celem nowego rozwiązania jest uniknięcie powtarzania treści interpretacji ogólnej w kolejnych interpretacjach indywidualnych. Jeżeli więc przedstawiony we wniosku ORD-IN stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będą odpowiadały treści interpretacji ogólnej, wydane zostanie postanowienie, że zastosowanie ma interpretacja ogólna. Jednocześnie nastąpi stwierdzenie bezprzedmiotowości wniosku. W tym przypadku w postanowieniu wskazuje się oznaczenie interpretacji ogólnej wraz z podaniem miejsca jej publikacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie. Płatnik, który uważa, że interpretacja ogólna nie odpowiada na jego zapytanie, ma możliwość skorzystania z kolejnych instancji odwoławczych.

Nowelizacja przewiduje również zmianę przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej lub postanowienia o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia opisanego we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Na jakich zasadach płatnicy będą mogli ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową od 1 stycznia 2016 r." >>

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »