| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mapa drogowa wprowadzenia programu 500+

Mapa drogowa wprowadzenia programu 500+

Rząd nie wycofuje się z żadnych zobowiązań podjętych w trakcie kampanii wyborczej. Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przyjęta mapa drogowa wprowadzenia programu 500+ - poinformowała premier Beata Szydło. Wskazała również, że wszystkie obietnice dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku zostaną spełnione.

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

"Chcemy do końca roku przeprowadzić sprawy organizacyjne i od początku roku realizować zapowiedziany program. Np. program Rodzina 500+. (...) Z żadnych zobowiązań się nie wycofujemy. (...) Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przyjęta mapa drogowa wprowadzenia programu 500+. Kolejnym krokiem będzie skierowanie jej do Sejmu, przyjęcie i w przyszłym roku program zacznie działać. We wtorek (2 grudnia) tę szczegółową mapę przedstawię" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

500 zł netto na każde drugie i kolejne dziecko od kwietnia 2016 r.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

"W rodzinie, której dochód nie przekracza 800 zł dodatek będzie przysługiwał już od pierwszego dziecka. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, ten próg wynosi 1200 zł. Natomiast w rodzinach o wyższych dochodach, od drugiego dziecka i na każde kolejne. Tu się nic nie zmienia" - dodała.

Pytana czy rząd nie zamierza wykluczyć z programu rodzin o wyższych dochodach Szydło odpowiedziała: "Rzeczywiście przychodziły do mnie osoby, które twierdziły, że mają wysokie dochody i niesprawiedliwe by było, gdyby taki dodatek otrzymywały. Dyskusja wokół tego tematu się toczy, ale chcę zastrzec, że nie jest to program socjalny, tylko prodemograficzny i prorodzinny".

500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.

"Został pomyślany tak, jak w wielu krajach europejskich. Zapisaliśmy w nim jednak zasadę dobrowolności. Ci, którzy uważają, że mają wystarczające dochody nie będą musieli z niego korzystać" - dodała.

Szydło wskazała, że w przypadku podatku od handlu rząd zaproponuje takie rozwiązania, które nie będą budzić wątpliwości KE.

"Może być to np. podatek progresywny. Oczywiście musimy dostosować się do europejskich doświadczeń, ale pamiętajmy, że nie wszystkie rozwiązania stosowane przez kraje członkowskie są zbieżne w 100 proc. z zaleceniami KE" - powiedziała.

Premier pytana o sytuację finansów państwa zaznaczyła, że będą trudności z realizacją budżetu na 2015 rok.

"Będzie problem ze stroną dochodową, bo poprzedni rząd przeszacował prawdopodobnie wpływy i nie zrobił absolutnie nic dla uszczelnienia systemu. I to jest realny problem, który my będziemy musieli rozwiązać" - powiedziała.

Pytana o wiek emerytalny i kwotę wolną od podatku Szydło zaznaczyła, że wszystkie te obietnice będą realizowane.

"Są pewne priorytety, które realizujemy jako pierwsze, a pozostałe zmiany są rozłożone w czasie zgodnie z naszym harmonogramem. W przyszłym roku realizujemy 500+. Jestem po rozmowie z prezydentem i wiem, że ma przygotowane już dwa projekty ustaw: wiek emerytalny i kwotę wolną od podatku. Kiedy trafią do Sejmu, będziemy nad nimi pracować i wprowadzimy w życie. Będą obowiązywały od 2016 r." - powiedziała.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

"Pan prezydent proponuje zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł i to jest baza, z której wychodzimy. Jeżeli miałyby następować jakiekolwiek zmiany, to jedynie w trakcie prac" - dodała.(PAP)

jba/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK