| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Będzie powrót samochodów z kratką?

IFK poleca: Będzie powrót samochodów z kratką?

W 2016 r. planowane jest wprowadzenie nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jej projekt przewiduje modyfikację dotychczasowych zasad rozliczeń. Zmianie mają ulec zasady wystawiania faktur VAT, odliczania VAT od samochodów, czy też terminy zwrotu VAT.

Zasady wystawiania faktur VAT

Ustawodawca powraca do obowiązku oznaczania faktur słowem „Faktura”. Ponadto podatnik będzie musiał zaznaczyć na fakturze, czy jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym.

Natomiast podatnicy wystawiający faktury elektroniczne będą obowiązani do zawarcia umowy z podmiotem, który przechowuje w stanie nienaruszonym przez co najmniej 10 lat autentyczne wersje wystawionych przez nich faktur elektronicznych.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Skrócono także terminy wystawiania faktur (10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego).

Terminy zwrotu VAT

Zmianie mają ulec również terminy zwrotu VAT. Wprowadzono nowe terminy (30, 40 dni). Ich ustalenie będzie zależało m.in. od tego, czy kupujący zapłaci za fakturę, korzystając z systemu rozdzielonych płatności.

Zasady odliczania VAT od samochodów

W nowej ustawie zmieni się również definicja pojazdu samochodowego. Ograniczenia dotyczące odliczenia VAT nie będą, tak jak obecnie, dotyczyć wszystkich pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, ale tylko:

  1. samochodów osobowych,
  2. innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
  • 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
  • 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
  • 3 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Oznaczałoby to powrót tzw. samochodów z kratką.

Oprac. Joanna Dmowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK