| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: W 2016 r. współwłaściciele zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

IFK poleca: W 2016 r. współwłaściciele zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku wyodrębnienia własności lokali obowiązek dotyczący podatku od gruntu oraz od części budynku, stanowiących nieruchomość wspólną, będzie ciążył na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej. To spowoduje, że współwłaściciele zapłacą wyższy podatek.

Obecnie właściciele wyodrębnionych lokali odpowiadają za zobowiązania podatkowe w zakresie określanym jako stosunek powierzchni użytkowej ich lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Obowiązujący sposób liczenia powierzchni podlegających opodatkowaniu prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia rzeczywistej powierzchni użytkowej budynku podlegającej opodatkowaniu. Wyodrębnienie lokalu oznacza, że płaci się niższy podatek od części wspólnej budynku.

Podatnicy posiadający lokale mieszkalne lub użytkowe powinni przygotować się na zwiększenie swoich obciążeń podatkowych. Nowe brzmienie przepisu umożliwia bowiem objęcie podatkiem całej powierzchni stanowiącej współwłasność istniejącą w związku z odrębną własnością lokali.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Po nowelizacji osoby prawne, spółki (i inne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) posiadające współwłasność w budynku, w którym wyodrębniono lokal, powinny:

  1. wyliczyć swój udział w nieruchomości wspólnej – obliczany jako iloraz powierzchni użytkowej lokalu i sumy powierzchni użytkowych wszystkich lokali w danej nieruchomości (zob. art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali); do powierzchni użytkowej lokali dodaje się powierzchnię pomieszczeń przynależnych,
  2. obliczyć na nowo podatek od nieruchomości, biorąc pod uwagę wysokość swego udziału w nieruchomości wspólnej,
  3. jeżeli są osobą prawną lub spółką, w terminie do dnia 31 stycznia złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, uwzględniając opisaną zmianę. W 2016 r. 31 stycznia przypada w niedzielę, więc deklarację należy złożyć do 1 lutego.

Jeżeli podatnik jest osobą fizyczną, to gmina sama ustali wysokość tego podatku i prześle go w decyzji.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak przygotować się na zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2016 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK