| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydanie opinii to świadczenie usług

Wydanie opinii to świadczenie usług

Biegły sądowy wykonuje swoje czynności niezależnie, zatem brak jest podstaw do wyłączenia go z kręgu podatników VAT.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 1192), wbrew ostatnim orzeczeniom sądów administracyjnych, potwierdziło swoje wcześniejsze stanowisko w zakresie opodatkowania VAT biegłych sądowych. W ocenie resortu czynności wykonywane przez biegłego na rzecz organów procesowych mieszczą się w zakresie czynności polegających opodatkowaniu VAT. Co innego wynika natomiast z orzeczeń sądów administracyjnych. O tym, że biegły sądowy nie jest podatnikiem VAT, orzekały już m.in. WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 111/07) i Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 15/08, sygn. akt I SA/Rz 38/07).

MF przypomniało, że świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535) jest każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Resort podkreślił, że brak jest przy tym podstaw do wyłączenia biegłych z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT dotyczącego odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich.

Zdaniem resortu finansów fakt, że organ procesowy wskazuje przedmiot i zakres opinii oraz jej formę i termin sporządzenia, a biegły ma obowiązek zastosować się do wytycznych sądu oraz stawiać się w sądzie na jego wezwanie, nie wprowadza żadnej zależności między biegłym a zleceniodawcą (sądem) co do treści ekspertyzy.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK