| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: PIT-6 należy złożyć do 20 stycznia

IFK poleca: PIT-6 należy złożyć do 20 stycznia

Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych po raz pierwszy złożą PIT-6 w styczniu. Dotychczas PIT-6 był składany do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie PIT-6 (wersja 12) na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r. W tym roku po raz pierwszy deklaracji tej nie składają podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych.

Od 1 stycznia 2016 r. zmienił się termin oraz zasady składania deklaracji PIT-6. Ze znowelizowanego art. 43 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej chcą ustalić z zastosowaniem norm szacunkowych, są obowiązani złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego urzędowi skarbowemu deklarację PIT-6.

Na mocy przepisów przejściowych nowy termin składania PIT-6 ma zastosowanie już do PIT-6 składanego na 2016 r. (art. 6 ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 699). W związku z tym deklarację PIT-6 na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r.

Nowością jest również to, że po raz pierwszy w tym roku deklarację PIT-6 składają wyłącznie podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie norm szacunkowych. Deklaracji tej nie składają już – tak jak robili to w latach poprzednich – podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie prowadzonych ksiąg (pkpir albo ksiąg rachunkowych).

Podatnicy mający obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od tego roku nie mogą już płacić podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych. Mają obowiązek rozliczania tego podatku na podstawie prowadzonych ksiąg.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Monitor Księgowego – prenumerata

oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »