| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych po raz pierwszy składają PIT-6 w styczniu. Dotychczas PIT-6 był składany do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie PIT-6 (wersja 12) na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r., zatem dziś mija ostateczny termin. W tym roku po raz pierwszy deklaracji tej nie składają podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych.

Od 1 stycznia 2016 r. zmienił się termin oraz zasady składania deklaracji PIT-6. Ze znowelizowanego art. 43 ust. 1 updof wynika, że podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej chcą ustalić z zastosowaniem norm szacunkowych, są obowiązani złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego urzędowi skarbowemu deklarację PIT-6. Na mocy przepisów przejściowych nowy termin składania PIT-6 ma zastosowanie już do PIT-6 składanego na 2016 r. (art. 6 ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 699). W związku z tym deklarację PIT-6 na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Nowością jest również to, że po raz pierwszy w tym roku deklarację PIT-6 składają wyłącznie podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie norm szacunkowych. Deklaracji tej nie składają już – tak jak robili to w latach poprzednich – podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie prowadzonych ksiąg (pkpir albo ksiąg rachunkowych). Podatnicy mający obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od tego roku nie mogą już płacić podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych. Mają obowiązek rozliczania tego podatku na podstawie prowadzonych ksiąg.

oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK