| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo podatkowe jedną z największych barier w działalności gospodarczej

Prawo podatkowe jedną z największych barier w działalności gospodarczej

Prawo podatkowe znalazło się wśród obszarów w biznesie wymagających poprawy, najczęściej wskazywanych przez inwestorów w Polsce. Przedsiębiorcy zwracali uwagę m.in. na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz częste kontrole podatkowe. Bariery w działalności biznesowej w swym raporcie wymieniła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W przypadku systemu podatkowego kłopoty wynikały nie z wysokości opodatkowania, co ze zbyt skomplikowanych i często niejednoznacznych przepisów. Inwestorzy wskazywali m.in. na niejasności przy korzystaniu przez pracowników z samochodów służbowych, czy rozliczaniu strat. Przeszkodą był także brak możliwości tworzenia grup VAT oraz zbyt długi termin na zwrot VAT.

Choć klimat inwestycyjny w Polsce się poprawia, wciąż istnieje wiele obszarów wymagających poprawy - nie ukrywam, że większość spraw powtarza nam się z roku na rok - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Firmy obawiają się wzrostu obciążeń podatkowych

Oprócz tego inwestorzy wskazywali na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz liczne kontrole podatkowe.

Wymieniane bariery dotyczyły także prawa zamówień publicznych. Tu pojawiał się problem w sposobie komunikacji na linii zamawiający-wykonawca, uniemożliwienie wglądu do ofert konkurencji oraz przeszkody urzędowe.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Po raz pierwszy w raporcie dostrzeżono problem w komunikacji między władzą centralną a przedsiębiorcami. "Sprawy są początkowo proste, potem się nawarstwiają i nie ma im komu powiedzieć" - podkreślił Majman.

Zdecydowana większość zagranicznych przedsiębiorców badanych w raporcie wciąż postrzegała Polskę, jako dobre miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i dostrzegała poprawę w wielu obszarach. Wśród nich wskazywała duży i chłonny rynek wewnętrzny oraz kompetencje polskich pracowników.

Majman zwrócił jednak uwagę, że w 2020 roku skończą programy wspierania inwestycji o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. "Niektóre inwestycje nie zdążą skonsumować dobrodziejstw wsparcia publicznego, więc nadeszła najwyższa pora, żeby zacząć się zastanawiać, co będzie po 2020 roku i jasno przekazać to inwestorom" - powiedział.

Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Dodał, że jedną z konkluzji raportu jest propozycja powołania Rady Inwestorów Zagranicznych.

Raport zatytułowany "Bariery w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski" PAIiIZ ogłasza co roku. W jego tworzeniu oprócz PAIiIZ biorą udział izby handlowo-przemysłowe: polsko-brytyjska, polsko-niemiecka oraz polsko-francuska, a także bank HSBC oraz Bank Światowy. (PAP)

zab/ dym/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK