| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Projekt ustawy, określany mianem abolicji, niezupełnie nią będzie. Ustawa ta ma na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.


ROZMOWA

Jest już gotowy projekt ustawy, która wprowadzi abolicję podatkową. Podatnik będzie musiał złożyć wniosek o jej udzielenie, a urząd w decyzji określi wysokość albo umarzanej kwoty, albo zwrotu podatku. Czy decyzja urzędu ułatwi całą procedurę?

- Wydawanie decyzji ma na celu odciążenie podatnika w zakresie samodzielnego wyliczenia kwoty umorzenia lub zwrotu. Nawet gdyby nie wprowadzać obowiązku wydania decyzji, organ podatkowy musiałby zweryfikować wielkość podanej przez podatnika kwoty umorzenia lub zwrotu.

Dlaczego podatnik wraz z wnioskiem o przyznanie abolicji będzie musiał przedstawiać dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą i zapłacenie tam podatku?

- Organ podatkowy ma zawsze prawo żądać przedłożenia dokumentów niezbędnych do sprawdzenia informacji zawartych w zeznaniu podatkowym. Regulacja zawarta w projekcie ustawy abolicyjnej nie poszerza więc kompetencji fiskusa.

Czy projekt może jeszcze się zmienić?

- Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Nadesłane uwagi będą analizowane i Ministerstwo Finansów nie wyklucza wniesienia poprawek do projektu doskonalących go na dalszym etapie prac legislacyjnych.

Kto tak naprawdę z abolicji skorzysta?

- Omawianego projektu nie można określać mianem ustawy abolicyjnej, ma ona bowiem na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania. Z ustawy skorzystają osoby pracujące legalnie za granicą w krajach, z których uzyskane dochody podlegały (w latach 2002-2007) lub będą podlegać (od 2008 roku) rozliczeniu zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia.

Ile pieniędzy będzie można odzyskać?

- Nie można określić kwoty zwrotu. Jej wysokość będzie zależeć od okoliczności danej sprawy i będzie wyliczana indywidualnie w decyzji organu podatkowego. W przypadku gdy podatnik nie uzyskał w ogóle dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a jedynie dochody zagraniczne, będzie to całość podatku zapłaconego w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Ile ujawnień uzyskanych poza krajem dochodów spodziewa się resort finansów?

- Nie można przewidzieć dokładnej liczby. Dla przykładu: do końca 2006 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 580 tys. Polaków, przy czym liczba ta obejmuje osoby, które wyjechały nie w celach zarobkowych, jak również osoby, które zmieniły rezydencję podatkową. Zatem trudno jest określić, jaka liczba osób skorzysta z tego rozwiązania.

Czy abolicja w zaproponowanym kształcie zachęci Polaków do powrotu z emigracji?

- Na pewno jest to likwidacja jednej z przeszkód w ich powrocie, tj. realnej groźby konieczności zapłaty zaległego podatku w Polsce. Trzeba jednak podkreślić, że na podejmowanie decyzji o migracji ma wpływ nie tylko wysokość obciążenia podatkowego, ale także sytuacja gospodarcza, poziom bezrobocia, kurs walut, przeszkody bądź ułatwienia administracyjne.


Rozmawiała Ewa Matyszewska

Elżbieta Chojna-Duch

wiceminister finansów odpowiedzialna za podatki

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK