| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zmiany w ujmowaniu w księgach i prezentacji zdarzeń losowych

IFK poleca: Zmiany w ujmowaniu w księgach i prezentacji zdarzeń losowych

Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, z drugiej zaś przestrzegania obowiązku informowania o tego typu zdarzeniach w dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego.

23 września 2015 r. weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wprowadziła zmiany wynikające z konieczności wdrożenia do polskiego ustawodawstwa przepisów unijnych (a dokładnie postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/34 UE z 26 czerwca 2013 r.). Jedną z tych zmian jest zlikwidowanie w rachunku zysków i strat większości jednostek kategorii strat i zysków nadzwyczajnych. Zdarzenia nadzwyczajne, które do tej pory tworzyły oddzielną kategorię w rachunku zysków i strat (tj. „Wynik zdarzeń nadzwyczajnych”), zostały przesunięte do kategorii pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (tworzących „Wynik na działalności operacyjnej”).

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Konsekwencją tego jest usunięcie z ustawy o rachunkowości:

  • art. 42 ust. 1 pkt 3 wskazującego, że w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji na wynik finansowy netto składa się również wynik operacji nadzwyczajnych,
  • art. 42 ust. 4 wskazującego, że wynik zdarzeń nadzwyczajnych stanowi różnicę między zyskami nadzwyczajnymi a stratami nadzwyczajnymi.

W miejsce usuniętych przepisów ustawodawca rozszerzył definicję pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 uor). Rozszerzenie polega na dodaniu do przykładowego katalogu przychodów i kosztów związanych ze zdarzeniami losowymi. Tym samym zdarzenia takie będą ujmowane w ewidencji księgowej na:

  • koncie 760 „Pozostałe przychody operacyjne” w przypadku zdarzeń trudnych do przewidzenia, a klasyfikowanych do tej pory jako zyski nadzwyczajne,
  • koncie 765 „Pozostałe koszty operacyjne” w przypadku zdarzeń, które były klasyfikowane dotychczas jako straty nadzwyczajne.

Taki sposób ewidencji zdarzeń losowych dotyczy także jednostek mikro (zdefiniowanych w art. 3 ust. 1a uor) i jednostek małych (zdefiniowanych w art. 3 ust. 1c uor).

Monitor Księgowego – prenumerata

Oprac. Irena Pazio

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK