| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi bezprawnego pobierania opłat za wpis do rejestru przedsiębiorców resort rozwoju przypomina, że rejestracja firmy oraz wszystkie czynności związane z jej prowadzeniem (zawieszenie, wznowienie działalności, zmiana wpisu czy wykreślenie) dokonywane w CEIDG są bezpłatne.

CEIDG jest jedynym podmiotem rejestrującym przedsiębiorstwa, zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Po otrzymaniu pisma wzywającego do zapłaty za wpis do rejestru, należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem skarbowym lub Ministerstwem Rozwoju. W razie wątpliwości zalecamy również kontakt z policją. Radzimy, by każde pismo przeczytać bardzo uważnie, także informacje napisane drobnym drukiem. Do ofert tego typu należy podchodzić z ostrożnością, gdyż mają wyłącznie charakter komercyjny.

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą do ministerstwa takie zdarzenie, otrzymają informację o tym, że  rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna (tak, jak dokonywanie innych czynności w rejestrze). Ponadto zgłoszenie zostanie przekazane również do Prokuratury Generalnej

Ministerstwo Rozwoju (wcześniej Ministerstwo Gospodarki) na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w stałym kontakcie z Prokuratorem Generalnym. Łącznie przekazano organom ścigania blisko trzysta zawiadomień, które wpłynęły do urzędu od początku funkcjonowania CEIDG.

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

O tym, że rejestracja firmy jest bezpłatna, resort cyklicznie przypomina urzędom i przedsiębiorcom. Wykonał również mailingi do urzędników (operatorów systemu CEIDG) w gminach.

Informacja o tym, że wszystkie czynności związane z wpisem są bezpłatne na każdym etapie zakładania i prowadzenia działalności, znajduje się również w e-mailu zwrotnym potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy w systemie CEIDG, a także na samym wniosku rejestracyjnym, który posiada przedsiębiorca.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK