| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi bezprawnego pobierania opłat za wpis do rejestru przedsiębiorców resort rozwoju przypomina, że rejestracja firmy oraz wszystkie czynności związane z jej prowadzeniem (zawieszenie, wznowienie działalności, zmiana wpisu czy wykreślenie) dokonywane w CEIDG są bezpłatne.

CEIDG jest jedynym podmiotem rejestrującym przedsiębiorstwa, zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Po otrzymaniu pisma wzywającego do zapłaty za wpis do rejestru, należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem skarbowym lub Ministerstwem Rozwoju. W razie wątpliwości zalecamy również kontakt z policją. Radzimy, by każde pismo przeczytać bardzo uważnie, także informacje napisane drobnym drukiem. Do ofert tego typu należy podchodzić z ostrożnością, gdyż mają wyłącznie charakter komercyjny.

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą do ministerstwa takie zdarzenie, otrzymają informację o tym, że  rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna (tak, jak dokonywanie innych czynności w rejestrze). Ponadto zgłoszenie zostanie przekazane również do Prokuratury Generalnej

Ministerstwo Rozwoju (wcześniej Ministerstwo Gospodarki) na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w stałym kontakcie z Prokuratorem Generalnym. Łącznie przekazano organom ścigania blisko trzysta zawiadomień, które wpłynęły do urzędu od początku funkcjonowania CEIDG.

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

O tym, że rejestracja firmy jest bezpłatna, resort cyklicznie przypomina urzędom i przedsiębiorcom. Wykonał również mailingi do urzędników (operatorów systemu CEIDG) w gminach.

Informacja o tym, że wszystkie czynności związane z wpisem są bezpłatne na każdym etapie zakładania i prowadzenia działalności, znajduje się również w e-mailu zwrotnym potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy w systemie CEIDG, a także na samym wniosku rejestracyjnym, który posiada przedsiębiorca.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Zmiany w VAT w 2016 r.

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »