| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa, obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych

Nowa, obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa, obniżona do 4% stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Z preferencyjnej stawki odsetek można korzystać tylko przez 6 miesięcy od dnia upływu terminu na złożenie deklaracji.

Zarówno przed zmianą przepisów, jak i od 1 stycznia 2016 r. obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji:

  • złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
  • dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Od 1 stycznia 2016 r. obniżona stawka odsetek za zwłokę wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, tj. 4% (obwieszczenie w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz podwyższonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych). Przed nowelizacją było to 75% stawki podstawowej. Płatnik może zastosować preferencyjną stawkę w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków:

  • złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu na złożenie deklaracji oraz
  • zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Termin 6 miesięcy na złożenie korekty deklaracji należy liczyć od dnia upływu terminu na złożenie deklaracji, a nie od dnia, w którym podatnik wykrył zaległość podatkową. Ponadto zastosowanie tego terminu nie zależy od tego, czy deklaracja została złożona.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się poprzednie zasady ustalania obniżonych odsetek za zwłokę, przy czym:

  • złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji może nastąpić bez uzasadnienia przyczyn korekty oraz
  • do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od 1 stycznia 2016 r. i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty (art. 19 ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Jakie zmiany w naliczaniu i stosowaniu odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązują w 2016 r.” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK