| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do kiedy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne

Do kiedy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne

Ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych dla jednostki, której rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, wypada 25 marca 2016 r. Nierozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w tym terminie jest zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Ustawa o rachunkowości (art. 27 ust. 1 i 2) wskazuje, że:

  • przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy nie tylko odpowiednio udokumentować, ale też powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, oraz
  • ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

Przywołane przepisy oznaczają, że jednostka ma czas na rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w terminie pozwalającym na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego. Nie oznacza to jednak, że jest to czas do 31 marca 2016 r. (ostateczny termin sporządzenia sprawozdania finansowego wynikający z art. 52 uor w przypadku jednostek, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia).

Wyniki rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych powinny bowiem zostać wpisane do ksiąg rachunkowych przed terminem sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za 2015 r., gdyż tzw. obrotówka jest podstawą sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Termin ten jest określony w art. 24 ust. 5 pkt 2 uor, w którym wskazuje się, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy – nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym.

A zatem ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych przez jednostkę, której rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, wypada 25 marca 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "W jakim terminie należy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »