| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba zawiadomić US o nowym koncie bankowym

Trzeba zawiadomić US o nowym koncie bankowym

Mój klient – przedsiębiorca – osoba fizyczna założył nowe konto firmowe. Czy powinien zawiadomić o tym urząd skarbowy, skoro informacja o koncie to jedna z informacji zawartych w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika? Jakie są konsekwencje braku zawiadomienia urzędu skarbowego o nowym koncie bankowym, które założył przedsiębiorca (brak zawiadomienia lub zawiadomienie po terminie)?

RADA

Tak, podatnik powinien zawiadomić US o założeniu nowego konta, składając zgłoszenie aktualizacyjne NIP. Jeżeli tego nie zrobił (lub złoży takie zgłoszenie po terminie), może być ukarany karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego. Aby uwolnić się od odpowiedzialności karnej skarbowej, powinien wraz z „zaległym” zgłoszeniem aktualizacyjnym złożyć tzw. czynny żal.

UZASADNIENIE

W zgłoszeniu identyfikacyjnym (NIP) podatnik ma obowiązek podać m.in. wykaz rachunków bankowych. Skoro podatnik założył nowe konto, to miał obowiązek zgłosić tę informację w urzędzie skarbowym w formie zgłoszenia aktualizacyjnego.

Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT po 1 stycznia 2016 r.

Obowiązku aktualizowania danych identyfikacyjnych nie wolno lekceważyć. Należy pamiętać, iż w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Za jego niedopełnienie można być ukaranym. Wszystko za sprawą art. 81 § 1 pkt 1 k.k.s., stanowiącego, że podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Czy przedsiębiorca może być ukarany za brak zawiadomienia urzędu skarbowego o nowym koncie bankowym” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK