| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Oświadczenie do zwolnienia składa się raz

Oświadczenie do zwolnienia składa się raz

Podatnik, który złożył oświadczenie o prawie do ulgi meldunkowej po 14-dniowym terminie ustawowym, nie musi składać go po raz drugi.

Ministerstwo Finansów o uldze meldunkowej


NOWOŚĆ

Podatnik, który w 2007 roku sprzedał mieszkanie i miał prawo do ulgi meldunkowej, ale nie złożył w ustawowym, 14-dniowym terminie oświadczenia o prawie do ulgi, może to zrobić do 30 kwietnia 2008 r. Termin ten został wydłużony przez ministra finansów. Jednak pojawia się pytanie, co z podatnikami, którzy takie oświadczenia złożyli, ale po 14-dniowym terminie. Czy w takiej sytuacji powinni składać oświadczenie po raz drugi?

Nie, nie muszą składać oświadczenia po raz drugi - wyjaśnia w rozmowie z GP Jakub Lutyk, rzecznik prasowy MF.

Dodaje również, że 9 kwietnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z PIT przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz.U. nr 59, poz. 361).

Na podstawie tego rozporządzenia podatnicy, którzy osiągnęli w 2007 roku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnych lub lokali mieszkalnych (nabytych po 31 grudnia 2006 r.), uzyskali prawo do złożenia w terminie do 30 kwietnia 2008 r. oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

- W przypadku gdy podatnik złożył oświadczenie w okresie przed dniem wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia (nie zachowując ustawowego 14-dniowego terminu), nie jest zobowiązany do ponownego złożenia oświadczenia oraz wyjaśnień - podkreśla Jakub Lutyk.

Ważne!

Wolne od PIT są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Aby z ulgi skorzystać w ciągu 14 dni od momentu zbycia, trzeba w urzędzie skarbowym złożyć oświadczenie o prawie do ulgi

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK