| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Hipoteka wyłącza przedawnienie podatku

Hipoteka wyłącza przedawnienie podatku

Podatek zabezpieczony hipoteką nie ulega przedawnieniu, ale po upływie pięciu lat egzekucję można przeprowadzić tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

WSA w Gdańsku o zabezpieczeniu zobowiązania


Spółka zaskarżyła do sądu decyzję określającą wysokość CIT, twierdząc, że zobowiązanie uległo przedawnieniu. Jej zdaniem bez znaczenia był fakt, iż wcześniej zostało ono zabezpieczone hipoteką. W odczuciu spółki ograniczenie się do literalnej wykładni art. 70 par. 8 Ordynacji podatkowej, który eliminuje możliwość przedawnienia zobowiązania zabezpieczonego hipoteką lub zastawem skarbowym, prowadziłoby do nielimitowanych czasowo możliwości organów podatkowych w zakresie prowadzenia postępowania. Interpretacja taka powodowałaby także zróżnicowanie podatników według niesprawiedliwego kryterium, jakim jest dysponowanie bądź też nie nieruchomością, która potencjalnie mogłaby stać się przedmiotem zabezpieczenia. Sąd oddalił skargę spółki, przychylając się do twierdzeń organów podatkowych.

W ocenie WSA treść przytoczonego przepisu jest na tyle jednoznaczna, że jego zastosowanie nie powinno budzić wątpliwości. Prawodawca jasno określił, iż zobowiązania zabezpieczone hipoteką nie mogą ulec przedawnieniu. Po upływie tego terminu, zaspokoić można się jednak wyłącznie z przedmiotu hipoteki.

Sygn. akt I SA/Gd 1028/07

MAGDALENA OLKIEWICZ

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK