| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Podatnik ucieka, urzędnik zostaje

Aktualizacja: 05.10.2005

Podatnicy, mimo zmiany miejsca zamieszkania, często rozliczają się nadal ze starym, znanym im urzędem skarbowym. Na zmianę decydują się tylko wtedy, gdy liczą, że nowy urząd nie zada sobie trudu sprawdzenia ich dokumentacji. »

Obniżki PIT od 2007 roku

Aktualizacja: 04.10.2005

Polityka gospodarcza rządu powinna dążyć do zmniejszenia podatków i innych kosztów pracy i uproszczenia procedur gospodarczych dla przedsiębiorców - powiedział kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz. »

Dodatkowe sankcje VAT

Aktualizacja: 04.10.2005

VAT jest podatkiem, który restrykcyjnie traktuje podatników naruszających zasady jego rozliczania. W niektórych przypadkach pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego, w innych nakłada podatek należny na czynności, które zdawałoby się nie podlegają VAT. Istnieje też sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania oraz kara za brak kasy fiskalnej. »

Nie każdy błąd to naruszenie dyscypliny

Aktualizacja: 04.10.2005

Gdy w sprawozdaniach budżetowych nie są wykazane należności zakładu, to nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych. »

Będą niższe limity

Aktualizacja: 04.10.2005

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł. »

Czy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Aktualizacja: 03.10.2005

Podatnik nie może uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przysługiwało mu odliczenie tego podatku. »

Jak rozliczać podatek

Aktualizacja: 03.10.2005

Przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych, informacyjnych, próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Podatnik ma jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. »

Kontrowersyjna korekta VAT

Aktualizacja: 03.10.2005

Brak możliwości skorygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej to rozwiązanie wprowadzone ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej. »

Boją się wymontowywać

Aktualizacja: 03.10.2005

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek. »

Znamy już limit przychodów

Aktualizacja: 03.10.2005

Od 30 września znana jest kwota, która zobowiązuje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki osiągające określony limit przychodów. »

Nie można powielać błędów z przeszłości

Aktualizacja: 03.10.2005

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem. »

Albo nowa ustawa, albo zmiana obecnej

Aktualizacja: 03.10.2005

PiS pozostawiło napisanie zmian w ustawie o VAT przedsiębiorcom z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PO uważa, że potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zapewnia, że opracowała projekt, ale nie chce go ujawniać przed dopracowaniem szczegółów. »

Kto jest uznawany za małego podatnika

Aktualizacja: 03.10.2005

Nie wszyscy wiedzą, jaki przedsiębiorca może być uznany za tzw. małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. »

Dlaczego opodatkowano alimenty

Aktualizacja: 30.09.2005

Opodatkowanie alimentów płaconych na osoby inne niż dzieci oceniane jest jako nadmierny i nieuzasadniony fiskalizm państwa i to wymierzony w osoby znajdujące się w trudnej sytuacji - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w piśmie skierowanym do ministra finansów. »

Już czas na e-podatki

Aktualizacja: 30.09.2005

Projekt e-podatki i e-deklaracje został oficjalnie przedstawiony przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów. E-podatki umożliwią przesyłanie wszelkiego rodzaju deklaracji podatkowych i podań drogą elektroniczną za pomocą formularzy na stronach internetowych. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK