| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzyści podatkowe dla innowacyjnych firm

Korzyści podatkowe dla innowacyjnych firm

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa przedstawiło projekt ustawy, który ma się przyczynić do skonstruowania przyjaznego systemu podatkowego i będzie premiował działalność innowacyjną. W projekcie zaproponowano m.in. wiele korzystnych dla przedsiębiorców zmian w prawie podatkowym.

Podczas tworzenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, Projektodawcy przyświecał cel, aby stworzyć instrumenty, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, a co za tym idzie zwiększenia dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce. W związku z tym w projekcie przewidziano szereg korzystnych rozwiązań w prawie podatkowym, które mogą efektywnie wesprzeć przedsiębiorstwa stawiające na innowacje.

W projekcie zaproponowano m.in.:

  • zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej,
  • podwyższenie kwoty maksymalnego odliczenia kosztów kwalifikowanych dla mikroprzedsiębiorców i MŚP do 50%, a dla pozostałych przedsiębiorców do 50% na koszty osobowe, a 30% na pozostałe oraz
  • rozszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o te związane z uzyskaniem patentu.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Ponadto projekt przewiduje wydłużenie okresu – z obecnych 3 lat do 6 – w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność B+R bądź alternatywnie zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw. Wydłużenie tego okresu jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną, w której efekty pojawiają się po dłuższym czasie. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca, który poniósł wydatki na B+R i tym samym stratę, mógłby od razu otrzymać zwrot gotówkowy w wysokości określonego procenta potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia. Dodatkowo zaproponowano zwiększenie kwoty ulgi wydatkowej dla podatników podnoszących stale poziom nakładów na B+R. W sytuacji, gdy podatnik w roku następującym bezpośrednio po okresie trzech lat, w których miał prawo korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych, zwiększył ich wartość o 50% w porównaniu do średniej wysokości takich kosztów poniesionych przez 3 lata, mógłby, w rozliczeniu za czwarty rok podatkowy, wartość kosztów kwalifikowanych, poniesionych w tym roku, powiększyć o 50% wartości wzrostu tych kosztów.

Przedmiotowy projekt ma być elementem głębokich zmian legislacyjnych w zakresie innowacyjności przedsiębiorstw oraz tworzenia przyjaznego prowadzeniu działalności gospodarczej otoczenia prawno-podatkowego. Zaproponowane zmiany mają szansę przyczynić się do rzeczywistego poprawienia sytuacji firm, które stawiają na innowacyjność, a w rezultacie do dynamizacji polskiej przedsiębiorczości. W związku z tym Pracodawcy RP pozytywnie oceniają niniejszy projekt i liczą na jego szybkie uchwalenie. Niemniej jednak nie można przy tym zapominać, iż zaprezentowane w projekcie propozycje muszą iść w parze ze zmianami, które zapewnią spójność systemu podatkowego i pewność prawa, bowiem są to czynniki stanowiące obecnie największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK