| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PKPiR 2016 - ułatwietnia i nowy wzór

PKPiR 2016 - ułatwietnia i nowy wzór

Podatnicy prowadzący pkpir elektronicznie nie będą musieli jej drukować co miesiąc. Na koniec roku nie trzeba będzie również sporządzać dwóch spisów z natury, tj. na 31 grudnia i 1 stycznia.

Minister Finansów opublikował projekt zmian rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. Proponowane zmiany – w przeważającej mierze – są związane z koniecznością dostosowania przepisów rozporządzenia do zmian, które wprowadzono od 1 stycznia 2016 r. w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Znowelizowane przepisy mają zacząć obowiązywać od następnego dnia po dniu ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano m.in. zmianę wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W projekcie przewidziano jednak przepis przejściowy regulujący sytuację podatników, którzy założyli pkpir przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Na podstawie § 3 nowelizacji będą oni mogli prowadzić pkpir na dotychczasowym wzorze.

Projekt rozporządzenia zakłada zwolnienie podatników, którzy kontynuują działalność gospodarczą, z obowiązku sporządzania dwóch spisów z natury, tj. na 31 grudnia i na 1 stycznia. Tacy podatnicy, otwierając pkpir na kolejny rok podatkowy, zamiast spisu z natury sporządzanego na 1 stycznia tego roku, będą wpisywali spis z natury sporządzony na 31 grudnia roku poprzedzającego (§ 27 ust. 1a rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

Projekt zakłada również zniesienie obowiązku drukowania na koniec każdego miesiąca zapisów dokonanych w pkpir prowadzonej elektronicznie. Uchylony zostanie ust. 2 § 31 rozporządzenia w sprawie pkpir. Po nowelizacji wystarczające będzie przeniesienie treści księgi na informatyczny nośnik danych zapewniający trwałość zapisu informacji.

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK