| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PKPiR 2016 - ułatwietnia i nowy wzór

PKPiR 2016 - ułatwietnia i nowy wzór

Podatnicy prowadzący pkpir elektronicznie nie będą musieli jej drukować co miesiąc. Na koniec roku nie trzeba będzie również sporządzać dwóch spisów z natury, tj. na 31 grudnia i 1 stycznia.

Minister Finansów opublikował projekt zmian rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. Proponowane zmiany – w przeważającej mierze – są związane z koniecznością dostosowania przepisów rozporządzenia do zmian, które wprowadzono od 1 stycznia 2016 r. w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Znowelizowane przepisy mają zacząć obowiązywać od następnego dnia po dniu ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano m.in. zmianę wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W projekcie przewidziano jednak przepis przejściowy regulujący sytuację podatników, którzy założyli pkpir przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Na podstawie § 3 nowelizacji będą oni mogli prowadzić pkpir na dotychczasowym wzorze.

Projekt rozporządzenia zakłada zwolnienie podatników, którzy kontynuują działalność gospodarczą, z obowiązku sporządzania dwóch spisów z natury, tj. na 31 grudnia i na 1 stycznia. Tacy podatnicy, otwierając pkpir na kolejny rok podatkowy, zamiast spisu z natury sporządzanego na 1 stycznia tego roku, będą wpisywali spis z natury sporządzony na 31 grudnia roku poprzedzającego (§ 27 ust. 1a rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

Projekt zakłada również zniesienie obowiązku drukowania na koniec każdego miesiąca zapisów dokonanych w pkpir prowadzonej elektronicznie. Uchylony zostanie ust. 2 § 31 rozporządzenia w sprawie pkpir. Po nowelizacji wystarczające będzie przeniesienie treści księgi na informatyczny nośnik danych zapewniający trwałość zapisu informacji.

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK