REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatkach wpływające na rynek nieruchomości

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Zmiany w podatkach wpływające na rynek nieruchomości /Fot. Fotolia
Zmiany w podatkach wpływające na rynek nieruchomości /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poza zmianami podatkowymi dotykającymi wprost branży nieruchomości, wprowadzenie podatku bankowego czy też podatku od handlu również odbija się echem na tym rynku. Przedsiębiorcy powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby być przygotowanym na nowe wymogi oraz narzędzia, dające aparatowi skarbowemu nowe możliwości - zauważa Tomasz Ożdziński, doradca podatkowy, dyrektor w Grupie Doradztwa Nieruchomości EY w Polsce.

Autopromocja

Tematyka zmian w podatkach stanowiła część dyskusji, związanej z prezentacją najnowszego raportu dotyczącego branży nieruchomości - „Poland. The real state of real estate", przygotowanego przez EY. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z tego raportu.

Rynek nieruchomości w Polsce cieszy się nieustającym zainteresowaniem inwestorów. Niskie koszty kredytów, atrakcyjne stopy kapitalizacji w porównaniu z Europą Zachodnią, przy jednocześnie dojrzałym i bezpiecznym rynku, jak również rozwijająca się gospodarka przyciągają polskich i zagranicznych inwestorów. Ogromne znaczenie mają także: stały rozwój infrastruktury, wpływ nowych technologii i rozwój e-commerce oraz centrów usług dla biznesu. Wszystko to złożyło się na rekordową wartość transakcji w 2015 roku, która przekroczyła 4 mld euro, lokując po raz kolejny Polskę na pozycji lidera regionu Europy Środkowej.

Boom na biura

2015 rok był rekordowy, jeśli chodzi o aktywność najemców. W sumie wynajęto 1,5 mln m2 powierzchni biurowej. Do użytku oddano 643 tys. m2. Biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych inwestycji, w kolejnych latach trend wzrostowy powinien być kontynuowany. W 2016 roku najwięcej projektów będzie realizowanych w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. - Popyt na nowe biura generują zarówno polscy jak i zagraniczni przedsiębiorcy, centra usług dla biznesu, a także firmy z sektora publicznego, które coraz częściej są zainteresowane najmem nowoczesnej powierzchni w miejsce starych budynków własnościowych. Wysoka podaż nowych powierzchni biurowych w dużych miastach może wpłynąć na obniżkę stawek czynszów, zwłaszcza w centralnych lokalizacjach - mówi Anna Kicińska, Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecydowanie największa podaż powierzchni biurowej jest w Warszawie. Na koniec 2015 roku wynosiła 4,6 mln m2. Szacuje się, że w 2016 roku zostanie oddanych kolejnych 400 tys. m2. Biura bez najemców stanowią w stolicy 12,3%. Według prognoz, w najbliższych latach ten odsetek będzie rósł, ponieważ starszym budynkom coraz trudniej będzie konkurować z nowymi inwestycjami.

Jak rozliczyć dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2016 r.

E-commerce napędza magazyny

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku magazynów, gdzie poziom pustostanów jest rekordowo niski i wynosi zaledwie 4,6%. Ogromny popyt i zainteresowanie inwestorów wynika między innymi z dynamicznego rozwoju sektora e-commerce. – W Polsce mamy nadal atrakcyjne ceny gruntów, stosunkowo niskie koszty pracy oraz dogodne położenie w centrum Europy. To, co przekłada się na dynamiczny rozwój magazynów w Polsce, to dostęp do coraz lepszej infrastruktury, a także otwartość i pomoc ze strony władz lokalnych w procesie realizowania inwestycji. Rozwój handlu w internecie dodatkowo napędza ten sektor rynku nieruchomości – mówi Anna Kicińska. W ubiegłym roku oddano do użytku 980 tys. m2 magazynów – nieco mniej niż w 2014 roku. Na krajowej mapie inwestycji na znaczeniu zyskują Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz oraz Opole. W 2016 roku na rynkach lokalnych będzie coraz więcej transakcji typu „sale and leaseback”, w których właściciel sprzedaje powierzchnię a następnie ją wynajmuje. Coraz bardziej popularne są też projekty typu „build to suit”, czyli szyte na miarę.

W centrum zainteresowania inwestorów

W 2015 roku oddano do użytku 500 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej – to o 10% więcej niż przed rokiem. Największe oddane inwestycje to: SuperSam w Katowicach, Sukcesja w Łodzi, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Neptun w Starogardzie Szczecińskim i Galeria Galena w Jaworznie. Duże zainteresowanie zarówno lokalnych jak i zagranicznych inwestorów na tym rynku zapowiada budowę kolejnych centrów handlowych. Obecnie ponad 560 tys. m2 jest w budowie. Większość zostanie oddana do użytku w 2016 i 2017 roku. - Obserwujemy dużą aktywność inwestorów także w małych i średnich miastach. Drugim trendem jest odświeżanie istniejących centrów handlowych i ich rozbudowa. Większość galerii powstała w Polsce przed 2004 rokiem, co oznacza konieczność modernizacji istniejących obiektów tak, żeby zachęcić nowych najemców – mówi Anna Kicińska. Mimo że inwestorzy nadal preferują formułę super- i hipermarketów, to coraz większą część centrów handlowych zajmują centra rozrywki, które rozbudowują się kosztem części spożywczych. Konsumenci szukają teraz sposobów na coraz szybsze i prostsze zakupy i centra handlowe muszą nadążać za tym trendem.

RE Guide2016_Total investments.jpg

Biznes i turystyka

Sektor hotelowy w Polsce także rozwija się dynamicznie. Pprzede wszystkim za sprawą rosnącej liczby turystów odwiedzających nasz kraj. Ważną rolę odgrywają również powstające w wielu miastach kolejne centra usług wspólnych. Według danych GUS, liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2300 obiektów. Zaledwie 13% to hotele należące do sieci. Dla porównania w Europie jest to ok. 30%. Połowa hoteli sieciowych w Polsce to obiekty 5-gwiazdkowe. Najbardziej aktywne sieci pod względem nowych otwarć to Orbis/Accor, Hilton Hotels & Resorts, Best Western and Marriott Hotels & Resorts. Pojawiają się także nowi operatorzy,  między innymi  z Niemiec, rozważający otwarcia nowych hoteli.

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za udziały - skutki podatkowe

Deweloperzy biją rekordy

Miniony rok był rekordowy na rynku mieszkaniowym. Sprzedano 20% więcej lokali niż w 2014 roku. Według danych GUS, także liczba budów rozpoczętych przez deweloperów była najwyższa w historii i wyniosła prawie 86,5 tys. mieszkań. - To, co sprzyja rozwojowi tego rynku, to niskie, stabilne stopy procentowe, coraz szersza oferta mieszkań, ugruntowana pozycja deweloperów, a także program wspierania rynku mieszkaniowego „Mieszkanie dla młodych”. We wrześniu ubiegłego roku włączono do programu rynek wtórny a także zmieniono warunki dla większych rodzin, co znacząco zwiększyło zainteresowanie projektem. Będzie on kontynuowany do 2018 roku. Nie bez znaczenia pozostaje dynamiczny rozwój centrów usług wspólnych. Obecnie jest ich ponad 700 – przede wszystkim w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście – mówi Katarzyna Lubaś, ekspert w Grupie Rynku Nieruchomości EY.

Nowe trendy, nowe aktywa

To, co w kolejnych latach będzie miało coraz większy wpływ na rynek nieruchomości, to globalizacja, nowe technologie, demografia a także ekologia. Rozwój technologii wpływa na wszystkie rynki – handlowy (e-commerce, przenikanie się zakupów online i offline), magazynowy (e-commerce wymaga kolejnych magazynów w regionach), ale także biurowy (praca zdalna), czy wreszcie mieszkaniowy (ekologiczne rozwiązania, inteligentne systemy). W związku z tym, deweloperzy stają się coraz bardziej innowacyjni. – Zielone budynki biurowe oraz osiedla coraz lepiej dopasowane do oczekiwań mieszkańców i odpowiadające na ich indywidualne potrzeby to już niemal standard na rynku nieruchomości. Deweloperzy muszą uwzględniać nowe trendy w swoich inwestycjach, żeby utrzymać swoją konkurencyjną pozycję. Nabywcy coraz częściej są przedstawicielami pokolenia millenialsów – cyfrowego, dbającego o zdrowie, świadomego ekologicznie – tłumaczy Anna Kicińska. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowe typy aktywów – takie jak domy studenckie czy domy seniorów. Powszechniejsze staje się także ponadnarodowe podejście to inwestowania.

Podatki gorącym tematem

Na przestrzeni ostatnich miesięcy na niespotykaną dotąd skalę prowadzone są prace mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów podejmuje działania, mające na celu wyeliminowanie agresywnego planowania podatkowego. Są to m.in.:

  • wprowadzenie klauzuli przeciwko nadużyciom przy stosowaniu zwolnienia z podatku u źródła w przypadku dywidend wypłacanych przez spółki zależne ich spółkom dominującym
  • wprowadzenie regulacji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych
  • zmianę przepisów w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

Nadal trwają dyskusje nad ogólną klauzulą dotyczącą unikania opodatkowania. Już niebawem zacznie obowiązywać tzw. jednolity plik kontrolny, który bezsprzecznie wpłynie na skuteczność kontroli poprzez ich większą automatyzację, dzięki konieczności przekazywania danych w ujednoliconej formie elektronicznej. Z ogłoszonego Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2016 rok wynika, iż polskie władze skarbowe mogą pochylać się teraz częściej nad transakcjami z podmiotami powiązanymi dotyczącymi wartości lub usług niematerialnych, działalnością przedsiębiorców produkujących materiały budowlane czy też funkcjonujących na rynku nieruchomości. - Skala i dynamika zmian w prawie podatkowym nabiera zawrotnego tempa. Oprócz zmian dotykających wprost branżę nieruchomości, wprowadzenie podatku bankowego czy też podatku handlowego również bezsprzecznie odbija się echem na tym rynku. Przedsiębiorcy powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby być przygotowanym na nowe wymogi oraz narzędzia, dające aparatowi skarbowemu nowe możliwości - dodaje Tomasz Ożdziński, doradca podatkowy, dyrektor w Grupie Doradztwa Nieruchomości EY w Polsce.

Skutki wprowadzenia podatku bankowego

Istotne zmiany w prawie

Nowy rok przyniósł wiele zmian oraz propozycji nowelizacji przepisów regulujących rynek obrotu nieruchomościami w Polsce. Do najważniejszych należą te dotyczące ochrony praw nabywców lokali w przypadku upadłości deweloperów. - W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2016 r. nowego prawa restrukturyzacyjnego, ustawodawca zdecydował się na poprawienie regulacji dotyczących skutków niewypłacalności deweloperów. Chodzi o doprecyzowanie kwestii pierwszeństwa zaspokojenia roszczeń pomiędzy nabywcami lokali a wierzycielem hipotecznym – bankiem finansującym inwestycję a także rozszerzenie skuteczności promesy banku na sprzedaż lokalu bez obciążenia hipoteką, należy uznać za zmiany bardzo korzystne dla nabywców lokali – mówi Piotr Woźniak, radca prawny w kancelarii EY Law. Druga zmiana dotyczy lokalizacji tzw. wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, które zgodnie z nowymi przepisami, mogą być budowane wyłącznie na terenach objętych ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które przewidują budowę danego obiektu. Z kolei to, co w kolejnych miesiącach może znacząco zmienić sytuację na rynku nieruchomości, to przepisy w zakresie obrotu gruntami rolnymi. Do najbardziej istotnych propozycji w tym zakresie należą m.in.: wprowadzenie 5-letniego moratorium na sprzedaż nieruchomości rolnych przez ANR, ograniczenia w możliwości nabywania nieruchomości przez spółki, rozszerzenie katalogu uprawnień ANR do nabycia nieruchomości rolnych z wykorzystaniem instytucji pierwokupu lub wykupu oraz umożliwienie ANR nabywania udziałów w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych.

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA