| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.

Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.

Zawieszenie na blisko dwa lata - w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. - obowiązywania tzw. podatku miedziowego, proponują posłowie w projekcie noweli ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Autorzy projektu argumentują, że zmiana jest konieczna m.in. z powodu niskich cen miedzi na świecie.

W przygotowanym przez posłów PO projekcie noweli proponuje się, by tzw. podatku miedziowego nie pobierano w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. Nowe prawo miałoby wejść w życie 14 dni od nią ogłoszenia.

"Projektowana zmiana wychodzi naprzeciw zapowiedziom podczas kampanii wyborczej pani premier Beaty Szydło, która zapowiedziała likwidację tego niesprawiedliwego i szkodliwego podatku. Wnioskodawcy, mając na uwadze bezpieczeństwo budżetu, proponują nie likwidację podatku, a jego zawieszenie na okres 2 lat. Jest to dziś właściwy czas, ponieważ wprowadzono opodatkowanie innych instytucji, a cena miedzi nadal spada. Wobec tego będzie to dobry moment, aby przeanalizować formułę naliczania podatku i wprowadzić zmiany, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować i rozwijać się spółce (KGHM - PAP)" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Podatek od kopalin – jakie ma skutki?

Podatek od miedzi i srebra został wprowadzony w 2012 roku. Muszą go płacić podmioty, które wydobywają takie metale. Jedynym płatnikiem tego podatku jest obecnie KGHM, największy w Polsce potentat miedziowy. Spółka za 2015 r. zapłaciła z tego tytułu 1,4 mld zł, a w ustawie budżetowej na 2016 r. dochody z tego podatku ustalono na 1,5 mld zł.

Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie, a w razie gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytego urobku miedzi i srebra, podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w urobku rudy miedzi.

Autorzy projektu noweli dodają, że zasady opodatkowania przewidziane w ustawie "jednoznacznie przesądzają o tym, że ceny miedzi i srebra notowane na giełdzie londyńskiej determinują nie tylko o wielkości podatku należnego dla Skarbu Państwa, ale przede wszystkim determinują ekonomiczna racjonalność prowadzenia działalności gospodarczej, której podstawą jest wydobywanie metali nieżelaznych".

Podatek miedziowy - zniesiony lub naliczany w inny sposób

Wskazują też, że podatek miedziowy bazuje na ilości metali w koncentracie na etapie jego wyprodukowania, a nie na realnie sprzedanej produkcji finalnej, co z reguły przypada na okres ok. 1-2 miesięcy po wyprodukowaniu koncentratu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK