| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.

Podatek miedziowy może zostać zawieszony do końca 2017 r.

Zawieszenie na blisko dwa lata - w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. - obowiązywania tzw. podatku miedziowego, proponują posłowie w projekcie noweli ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Autorzy projektu argumentują, że zmiana jest konieczna m.in. z powodu niskich cen miedzi na świecie.

W przygotowanym przez posłów PO projekcie noweli proponuje się, by tzw. podatku miedziowego nie pobierano w okresie od 1 kwietnia br. do 31 grudnia 2017 r. Nowe prawo miałoby wejść w życie 14 dni od nią ogłoszenia.

"Projektowana zmiana wychodzi naprzeciw zapowiedziom podczas kampanii wyborczej pani premier Beaty Szydło, która zapowiedziała likwidację tego niesprawiedliwego i szkodliwego podatku. Wnioskodawcy, mając na uwadze bezpieczeństwo budżetu, proponują nie likwidację podatku, a jego zawieszenie na okres 2 lat. Jest to dziś właściwy czas, ponieważ wprowadzono opodatkowanie innych instytucji, a cena miedzi nadal spada. Wobec tego będzie to dobry moment, aby przeanalizować formułę naliczania podatku i wprowadzić zmiany, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować i rozwijać się spółce (KGHM - PAP)" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Podatek od kopalin – jakie ma skutki?

Podatek od miedzi i srebra został wprowadzony w 2012 roku. Muszą go płacić podmioty, które wydobywają takie metale. Jedynym płatnikiem tego podatku jest obecnie KGHM, największy w Polsce potentat miedziowy. Spółka za 2015 r. zapłaciła z tego tytułu 1,4 mld zł, a w ustawie budżetowej na 2016 r. dochody z tego podatku ustalono na 1,5 mld zł.

Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie, a w razie gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytego urobku miedzi i srebra, podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w urobku rudy miedzi.

Autorzy projektu noweli dodają, że zasady opodatkowania przewidziane w ustawie "jednoznacznie przesądzają o tym, że ceny miedzi i srebra notowane na giełdzie londyńskiej determinują nie tylko o wielkości podatku należnego dla Skarbu Państwa, ale przede wszystkim determinują ekonomiczna racjonalność prowadzenia działalności gospodarczej, której podstawą jest wydobywanie metali nieżelaznych".

Podatek miedziowy - zniesiony lub naliczany w inny sposób

Wskazują też, że podatek miedziowy bazuje na ilości metali w koncentracie na etapie jego wyprodukowania, a nie na realnie sprzedanej produkcji finalnej, co z reguły przypada na okres ok. 1-2 miesięcy po wyprodukowaniu koncentratu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »