| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Sprzedaż gruntów wydzielonych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie jest dokonywana w ramach działalności rolniczej.



SYGN. AKT I SA/Ol 70/08

Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. We wniosku podatnik wskazał, że w latach 70. nabył grunt rolny i prowadził gospodarstwo. Obecnie jest rolnikiem ryczałtowym, ponieważ sprzedaje mleko. Podjął decyzję o sprzedaży części gruntu najgorszej klasy. Grunt ten został przekwalifikowany i podzielony na działki budowlane. Wnioskodawca sprzedał kilka działek i zamierza sprzedawać następne. Wskazał, że organy podatkowe poinformowały go o konieczności zarejestrowania się dla potrzeb VAT, więc to zrobił, choć nie uważa się za podatnika VAT z tytułu sprzedaży działek.

W wydanej interpretacji organy podatkowe uznały, że wnioskodawca wykorzystywał grunty od wielu lat w prowadzonej przez siebie działalności rolniczej. Zatem grunt stanowiący przedmiot sprzedaży zawsze służył działalności gospodarczej - w tym przypadku rolniczej.

Spór trafił do sądu. W skardze podatnik podnosił, że organy niesłusznie postawiły znak równości pomiędzy działalnością gospodarczą a działalnością rolniczą. Ustawa o VAT odrębnie definiuje pojęcie działalności rolniczej i pojęcie działalności gospodarczej. Posiadanie przez rolnika gruntu nie stanowi wystarczającego dowodu do uznania, że prowadzi on działalność gospodarczą. Aby tak się stało, grunt musi sprzedawać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym przedmiocie. Jeżeli zatem sprzedający nie zakupił działek w celu ich odsprzedaży, to są one jego majątkiem osobistym. Warunkiem niezbędnym uznania sprzedawcy za podatnika VAT jest jego stałe zaangażowanie w działalność gospodarczą.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podzielił argumenty podatnika. Stwierdził, że nie można działalności rolnika ryczałtowego łączyć z inną działalnością gospodarczą. Są to dwa różne tematy. Sprzedaż działek przez skarżącego nie była związana z jego działalnością jako rolnika ryczałtowego. Wbrew twierdzeniom organów podatkowych wydzielenie przedmiotowych działek z gospodarstwa rolnego i ich sprzedaż nie może być uznana za sprzedaż dokonywaną w ramach działalności rolniczej. Z tytułu tej sprzedaży skarżący nie może być również uznany za podatnika VAT, ponieważ sprzedawany majątek nie został zakupiony w celu odsprzedaży. Ponadto sąd zwrócił uwagę na zasadę neutralności, wskazując, że skarżący nie miał prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu sprzedawanych gruntów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK