| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Działalność rolnicza to nie działalność gospodarcza

Sprzedaż gruntów wydzielonych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie jest dokonywana w ramach działalności rolniczej.SYGN. AKT I SA/Ol 70/08

Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. We wniosku podatnik wskazał, że w latach 70. nabył grunt rolny i prowadził gospodarstwo. Obecnie jest rolnikiem ryczałtowym, ponieważ sprzedaje mleko. Podjął decyzję o sprzedaży części gruntu najgorszej klasy. Grunt ten został przekwalifikowany i podzielony na działki budowlane. Wnioskodawca sprzedał kilka działek i zamierza sprzedawać następne. Wskazał, że organy podatkowe poinformowały go o konieczności zarejestrowania się dla potrzeb VAT, więc to zrobił, choć nie uważa się za podatnika VAT z tytułu sprzedaży działek.

W wydanej interpretacji organy podatkowe uznały, że wnioskodawca wykorzystywał grunty od wielu lat w prowadzonej przez siebie działalności rolniczej. Zatem grunt stanowiący przedmiot sprzedaży zawsze służył działalności gospodarczej - w tym przypadku rolniczej.

Spór trafił do sądu. W skardze podatnik podnosił, że organy niesłusznie postawiły znak równości pomiędzy działalnością gospodarczą a działalnością rolniczą. Ustawa o VAT odrębnie definiuje pojęcie działalności rolniczej i pojęcie działalności gospodarczej. Posiadanie przez rolnika gruntu nie stanowi wystarczającego dowodu do uznania, że prowadzi on działalność gospodarczą. Aby tak się stało, grunt musi sprzedawać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym przedmiocie. Jeżeli zatem sprzedający nie zakupił działek w celu ich odsprzedaży, to są one jego majątkiem osobistym. Warunkiem niezbędnym uznania sprzedawcy za podatnika VAT jest jego stałe zaangażowanie w działalność gospodarczą.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podzielił argumenty podatnika. Stwierdził, że nie można działalności rolnika ryczałtowego łączyć z inną działalnością gospodarczą. Są to dwa różne tematy. Sprzedaż działek przez skarżącego nie była związana z jego działalnością jako rolnika ryczałtowego. Wbrew twierdzeniom organów podatkowych wydzielenie przedmiotowych działek z gospodarstwa rolnego i ich sprzedaż nie może być uznana za sprzedaż dokonywaną w ramach działalności rolniczej. Z tytułu tej sprzedaży skarżący nie może być również uznany za podatnika VAT, ponieważ sprzedawany majątek nie został zakupiony w celu odsprzedaży. Ponadto sąd zwrócił uwagę na zasadę neutralności, wskazując, że skarżący nie miał prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu sprzedawanych gruntów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK