| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Aktualności

Projekty krajowych standardów rachunkowości

Aktualizacja: 07.04.2005

Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) rozpoczął prace nad kolejnymi projektami standardów oraz podjął decyzję o wydawaniu stanowisk w kwestiach budzących najwięcej wątpliwości wśród przedsiębiorców. Swoje oczekiwania przedsiębiorcy mogą wyrazić w specjalnej ankiecie, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. »

Badanie sprawozdań finansowych

Aktualizacja: 07.04.2005

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zajęła stanowisko w sprawie wnoszenia opłaty z tytułu nadzoru w przypadku wykonywania przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych czynności zleconych przez inny podmiot audytorski. »

Senacki podatek

Aktualizacja: 07.04.2005

Do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT Senat dodał przepis opodatkowujący podstawową stawką VAT usługi obrotu wierzytelnościami. Szefowie największych polskich firm windykacyjnych przecierają oczy ze zdumienia. »

Rząd przeciw 7-proc. stawce

Aktualizacja: 07.04.2005

Rząd sprzeciwił się obniżeniu stawki VAT z 22 proc. do 7 proc. na wszystkie ubrania dziecięce. »

PIT. Zbycie akcji

Aktualizacja: 06.04.2005

Rozliczając się z osiągniętych w ub.r. dochodów pochodzących z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, warto pamiętać, że w ustawie przewidziano zwolnienia dotyczące nielicznych papierów wartościowych. »

Podatek od nieruchomości - skarga nie zawsze jest możliwa

Aktualizacja: 06.04.2005

Przyznanie jednostce samorządu terytorialnego właściwości do orzekania w sprawach indywidualnych w formie decyzji administracyjnej wyłącza możliwość dochodzenia przez tę jednostkę jej interesu prawnego w trybie postępowania sądowego lub administracyjnosądowego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. »

Zmniejsz podatek o 1 proc.

Aktualizacja: 06.04.2005

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi. »

Zeznanie PIT-38

Aktualizacja: 06.04.2005

Rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych sprawia obecnie podatnikom najwięcej kłopotów - wynika z sygnałów docierających do "Gazety Prawnej". Niewykluczone, że wiele osób już po złożeniu rocznego zeznania PIT-38 może być wzywanych do urzędów skarbowych dla wyjaśnienia spornych kwestii. »

Zlecenia przez telefon. Trudno wyliczyć koszty

Aktualizacja: 06.04.2005

Rozliczanie dochodów ze sprzedaży akcji sprawia wiele problemów. »

Zwolnienie z VAT wynajmu nieruchomości

Aktualizacja: 06.04.2005

Pojęcie "pojazdy" odnosi się również do statków, a więc wynajem nieruchomości obejmuje wynajem miejsc przewidzianych do cumowania statków na wodzie, jak również miejsc do przechowywania tych statków na lądzie na terenie portowym, co w konsekwencji powoduje, że czynności takie nie korzystają ze zwolnienia z VAT - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

NIP w samorządach

Aktualizacja: 05.04.2005

Gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP), a w związku z ich działaniami powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne. Natomiast inne niż urzędy gmin (powiatów) i urzędy marszałkowskie gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, powinny, dla celów rozliczeń z tytułu VAT, rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębny NIP - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów. »

Senat o VAT. Definicja samochodu na potrzeby podatków

Aktualizacja: 05.04.2005

Senat na życzenie resortu finansów postanowił uszczelnić system odliczenia VAT od samochodów z dwoma rzędami siedzeń. Aby zrozumieć nową definicję, trzeba ją czytać i analizować zdanie po zdaniu. »

Potrzebna interpretacja

Aktualizacja: 05.04.2005

Przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów, zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług, są niejasne. Dlatego minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości - uważa rzecznik praw obywatelskich. »

Sprzeciw wobec zrównania akcyzy

Aktualizacja: 04.04.2005

Konferencja audytingu

Aktualizacja: 05.04.2005

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »