| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Protest skarbówki muszą odczuć podatnicy

Protest skarbówki muszą odczuć podatnicy

Podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat.


W ostatnich dniach kwietnia - 28-30 - pracownicy skarbowi zapowiadają wznowienie i zaostrzenie akcji protestacyjnej w urzędach. Dlaczego?

- Bezpośrednie powody są dwa. Pierwszy to znikające pieniądze na podwyżki wynagrodzeń w Służbie Cywilnej, które miały być finansowane z rezerwy budżetowej nr 60. Mimo wielokrotnie kierowanych do Kancelarii Premiera próśb o deklarację, że środki te -niezależnie od konkretnego przeznaczenia - zostaną rozdysponowane dla Służby Cywilnej z wyrównaniem od początku 2008 roku, deklaracje takie nie padają.

Czyli podwyżek nie będzie?

- Obawiamy się, że będzie to oznaczać przeznaczenie około 180-200 mln zł na inne cele.

A drugi powód protestu?

- Drugim powodem jest manipulacja przedstawicieli Kancelarii Premiera mająca na celu odrzucenie opinii zgłoszonej przez NSZZ Solidarność do zmian ustawy o Służbie Cywilnej. Proponowane przez rząd zmiany są bardzo niepokojące, marginalizują zatrudniające prawie połowę korpusu Służby Cywilnej urzędy administracji skarbowej i podatkowej. Niepokoi także lansowana przez rząd koncepcja odejścia od limitu etatów w służbie cywilnej.

A to złe rozwiązanie?

- Jest to może rozwiązanie słuszne w tych służbach, gdzie obciążenie pracą jest niewielkie. W urzędach skarbowych oznaczać będzie powrót do niedawnych czasów, gdy zatrudniano pracowników na cząstki etatów, gdyż obciążenie pracą wymagało większej liczby zatrudnionych. Skutkiem było zaniżanie wynagrodzeń za pracę wykonywaną faktycznie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jak będzie przebiegać akcja protestacyjna?

- Pozostawiamy dowolność pracownikom. Możliwości jest wiele. Oddawanie krwi, urlopy na żądanie czy wreszcie wnioski pracowników o odbiór godzin nadliczbowych z tytułu dyżurów pracowników za poprzednie lata.

Czy protest odczują podatnicy, którzy zazwyczaj w ostatnich dniach składają swoje zeznania roczne?

- Mam taką nadzieję. Nie można wiecznie organizować dyżurów, tworzyć dodatkowe punkty przyjmowania zeznań tylko dlatego, że podatnicy nie szanują terminów wywiązywania się z obywatelskich obowiązków, znanych im zresztą od wielu lat. To nie prowadzi do niczego dobrego, czego najlepszym przykładem może być niewywiązywanie się naszych rodaków z terminowej wymiany dowodów osobistych. W ten sposób nie buduje się szacunku do prawa i może wreszcie czas głośno to powiedzieć: to nie urzędnik jest winien kolejek w ostatnich dniach terminów składania zeznań podatkowych, lecz podatnik, zwlekający z tym ponad miarę.

Fot. Wojciech Górski

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

TOMASZ LUDWIŃSKI

przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK