| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedpłata nie wyłączy odliczenia VAT

Przedpłata nie wyłączy odliczenia VAT

Podatnicy, którzy zapłacili rolnikowi ryczałtowemu za zakupione produkty rolne przed wystawieniem faktury VAT RR, zachowają prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Zmiana prawa

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj senacki projekt nowelizacji ustawy o VAT. Projekt likwiduje istniejącą nierówność w zakresie odliczania różnicy VAT naliczonego nad należnym przez podatników - nabywców produktów rolnych.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prawa do odliczenia pozbawieni są w praktyce podatnicy, którzy zapłacili na nabywane produkty rolne rolnikowi ryczałtowemu przed wystawieniem faktury VAT RR. W przeciwieństwie do podatników, którzy dokonali zapłaty po wystawieniu faktury, tracą oni prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nie są w stanie zrealizować warunku odliczenia określonego w art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT, tj. nie mogą podać numeru i daty wystawienia faktury VAT RR w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty.

Projektowana ustawa zmienia obowiązujący przepis, umożliwiając podatnikom podanie danych identyfikacyjnych dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty na wystawionej fakturze. Zgodnie z założeniami projektu przepis w nowym brzmieniu miał być stosowany również do podatników, którzy przed dniem wejścia w życie nowelizacji dokonali zapłaty należności za produkty rolne przed dniem wystawienia faktury wykreślenie tego przepisu z ustawy, z uwagi na jego nieprecyzyjność.

Nowelizacja przewiduje jednocześnie dostosowanie przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r. (sygn. akt SK 36/06). Trybunał orzekł wówczas o niezgodności z konstytucją analogicznego rozwiązania obowiązującego na gruncie starej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacja nie spowoduje skutków budżetowych. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK