| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mała ustawa o innowacyjności z ulgami podatkowymi dla firm

Mała ustawa o innowacyjności z ulgami podatkowymi dla firm

Wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorstw inwestujących w badania i rozwój to główny element przygotowanej przez rząd tzw. małej ustawy o innowacyjności. Propozycja zakłada m.in. zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej, podwyższenie kwoty odliczenia kosztów na działalność B+R czy podwojenie czasu, kiedy można odliczać koszty na działalność B+R.

Przyjęty przez rząd 16 sierpnia projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (czyli tzw. mała ustawa o innowacyjności) przedłożył minister nauki i szkolnictwa wyższego.

"Liczymy na to, że dzięki tej ustawie wzrosną nakłady na badania i rozwój. Po pierwsze - ustawa przyniesie realną zachętę w postaci ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy chcę współpracować z nauką. A po drugie - sami naukowcy też będą mieć większą motywację, by angażować się we wdrożenia" - skomentował w rozmowie z PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

100 usprawnień dla firm - pierwszy pakiet proprzedsiębiorczy ministra rozwoju

"Ustawa jest ważnym warunkiem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jeśli mamy mieć innowacyjną gospodarkę, musimy w szerszym zakresie doprowadzić do współpracy świata nauki i biznesu, a to się nie uda bez realnych ulg podatkowych oraz bez ograniczenia biurokracji" - dodał Gowin.

"Wprowadzamy realne ulgi podatkowe, których boleśnie brakuje w obecnej ustawie" - podkreślił wicepremier. Dodał, że chodzi m.in. o zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej, podwyższenie kwoty odliczenia kosztów na działalność B+R czy podwojenie czasu - z trzech do sześciu lat - kiedy można odliczać koszty na działalność B+R. "A w przypadku start-upów przewidujemy możliwość zwrotu gotówkowego 18 proc. nakładów, o ile firma nie uzyskuje w danym roku zysków" - powiedział.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Jarosław Gowin zaznaczył, że w ramach nowelizacji jest też obszar zmian, które dotyczą samej nauki. "Po pierwsze uczelnie, tak jak instytuty badawcze zostały zobligowane do tego, by 0,5 proc. swoich dotacji na utrzymanie potencjału badawczego przeznaczać na komercjalizację badań. Nieumiejętność komercjalizowania to bowiem jedna z pięt achillesowych polskiej nauki" - powiedział minister.

Dodał, że nowelizacja ma też znacznie uprościć i odbiurokratyzować procedurę tzw. uwłaszczenia naukowców, czyli nadawania im praw własności intelektualnej do wyników przeprowadzonych badań. "Do tej pory uczelnia musiała obligatoryjnie przeprowadzać proces uwłaszczenia i wdrażać skomplikowaną i czasochłonną procedurę niezależnie, czy naukowiec był komercjalizacją swojego wynalazku zainteresowany czy nie" - podsumował. Zgodnie z proponowanymi przepisami to naukowcy będą musieli poinformować swoją uczelnię, że są zainteresowani komercjalizacją. Tylko wtedy wszczynana będzie trudna procedura uwłaszczenia. Gowin zapewnił, że dla naukowców ta zmiana nie będzie utrudnieniem, za to znacznie ułatwi pracę uczelniom.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

"Poza tym usuwamy ograniczenie czasu, w jakim twórcy wynalazku przysługują udziały w korzyściach z komercjalizacji. Dziś to pięć lat. A bardzo często jest tak, że po pięciu latach wynalazek jeszcze nie przynosi zysków. Czas komercjalizowania jest znacznie dłuższy. Jeśli usuniemy to pięcioletnie ograniczenie, będzie to zdecydowana zachęta dla naukowców, by angażowali się w badania i ich komercjalizację" - dodał wicepremier.

"Ustawa powstawała pod egidą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), ale tworzyli ją nie tylko nasi eksperci, ale zespół i Rada ds. Innowacyjności. To przykład projektu, w którym wychodzimy poza zamknięte silosy: w sumie w prace zaangażowało się 6-7 ministerstw. Oprócz MNiSW szczególnie ważna była tu rola Ministerstwa Finansów" - powiedział.

Ludwika Tomala (PAP)

lt/ agt/

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK