| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1 proc. nie pokryje długów podatników

1 proc. nie pokryje długów podatników

Przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego nie będzie uzależnione od sprawdzania osób podatek przekazujących - obiecał premier Donald Tusk.


ROZMOWA

Według ostatnich informacji medialnych Ministerstwo Finansów wydało zalecenie, w którym nakazuje urzędom skarbowym kontrolować wszystkich podatników, którzy przekazują 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, czy nie mają zaległości podatkowych. Jeśli zaległości mają, to 1 proc. podatku ma być przekazany na poczet długów. Czy taka dyspozycja jest zgodna z prawem?

- Taka dyspozycja jest niezgodna z przepisami podatkowymi. Jeżeli podatnik nie zapłacił podatku dochodowego w należnej wysokości w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego i w związku z tym ma zaległość podatkową, lecz wskazał w tym zeznaniu, że przekazuje 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, to nie można tej zaległości powiększyć o 1 proc. podatku.

Na poczet zaległości podatkowych może zostać przekazana co najwyżej nadpłata podatku.

- Przepisy Ordynacji podatkowej wyraźnie wskazują, co stanowi zaległość podatkową i MF nie może swoimi interpretacjami tworzyć nowych regulacji.

To co jest zaległością podatkową?

- Zaległością podatkową jest przede wszystkim podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się również kwotę nadpłaty wykazaną w zeznaniu podatkowym nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, ale tylko wówczas, gdy organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Czyli 1 proc. podatku nadpłatą nie jest?

- Nawet jeżeli podatnik nie uregulował swoich należności podatkowych, to w świetle obowiązujących przepisów 1 proc. podatku przekazany na rzecz organizacji pożytku publicznego nie stanowi ani podatku niezapłaconego w terminie, ani kwoty nadpłaty wykazanej nienależnie lub w wysokości wyższej.

W takim razie tego typu zalecenie nie ma sensu?

- Wydawanie takiego pisma ośmiesza jego autorów, ale jak rozumiem ma na celu nastraszenie podatników, a jednocześnie ukrycie faktu źle skonstruowanych przepisów.

Prawdopodobnie pismo MF wynika też z obawy, że urzędy skarbowe będą musiały przekazać 1 proc. podatku nawet, jeżeli podatnik nie wpłacił na rachunek urzędu należnego podatku. W konsekwencji, urząd skarbowy/budżet państwa niejako z własnych pieniędzy wyłoży ten 1 proc. podatku. Nie można jednak za taki stan karać dodatkowo podatników, zwłaszcza wbrew obowiązującym przepisom. Wystarczyłoby bowiem, że w ustawie o PIT znalazłby się przepis, zgodnie z którym urzędy skarbowe przekazują 1 proc. podatku, pod warunkiem że podatnik prawidłowo zapłacił należny za dany rok podatek.

To, niestety, nie pierwszy taki pomysł.

- Tak. To już nie pierwsza sytuacja, gdy ministerstwo próbuje koszty własnych błędów przerzucić na podatników.

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna

Rozmawiała Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK